06.04.2005 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O pětinu vloni vzrostl schodek agroobchodu

V posledních letech se schodek zahraničního agrárního obchodu prohlubuje, podobně dopadne i letošní rok, protože se nestalo nic, co by tento trend obrátilo. Loni se záporné saldo podle předběžných čísel zvýšilo zhruba o pětinu na 31 miliard korun. Letos by mohlo narůst o dalších 1,5 až 2,5 miliardy korun, předpokládá expert Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Petr Tuček.

Pro dovoz agrárních produktů do Česka jsou podle Tučka otevřeny všechny dveře s tím, že trh v tuzemsku není nasycen a mezery ve spotřebě jsou. Na straně českého exportu je však situace složitější. Export je roztříštěn mezi mnoho malých firem. Také přetrvává problém s vývozem surovin a dovozem zpracovaných produktů, cílem by měl být opak tohoto stavu.
Předseda zemědělského svazu Miroslav Jirovský souhlasí s tím že problém schodku agrárního obchodu se nevyřeší, pokud ČR bude vyvážet jen suroviny. Obrat musí nastat ve zpracovatelském průmyslu, poukázal. Cena jednoho kilogramu agrárního dovozu byla loni asi třikrát vyšší než cena vývozu, dodal.
Potravináři však soudí, že je většinou obtížné prosadit zpracované výrobky na zahraničních trzích. Vyžaduje to značné peníze na reklamu a propagaci, investice se ale nemusí vrátit. Na druhé straně sílí snaha cizích výrobců prosadit se v Česku, o čemž svědčí i přibývající počet jejich prezentací a propagačních akcí. Tento tlak bude růst, ČR to může dohnat jedině exportem, řekl prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.
Budoucí vývoj zahraničního agrárního obchodu je podle Jirovského těžké odhadovat. Bilanci letos může zlepšit vývoz přebytků obilí a řepky z loňské sklizně. Prodej komodit do zahraničí by přinesl na straně vývozu řádově miliardy korun. Na druhé straně pokles produkce vepřového a hovězího povede ke zhoršení salda u masa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down