25.07.2008 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O potřebě správně větrat ve stájích

Nejen v horkých letních dnech je nutné ve stájích s dobytkem a v halách, kde je chovaná drůbež, věnovat pozornost náležitému větrání, upozorňuje tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Jak Duben uvádí, se stoupající teplotou v ustájovacích prostorách roste riziko přehřátí. To platí zejména v chovech drůbeže, hlavně na podestýlce. Každé léto, především tehdy, když přestane jít elektrický proud a  fungovat větráky či klimatizace, dochází k úhynům drůbeže následkem přehřátí a udušení. To je dostatečně známo, proto si chovatelé pořizují náhradní zdroje energie.
"Avšak i v chladných a vlhkých dnech je třeba věnovat náležitou pozornost větrání. V uzavřených prostorách, zejména když stoupá vlhkost, stoupá riziko všemožných plísní. To znamená, že se může plísněmi znehodnotit například krmení zvířat, zejména píce," varuje Duben s tím, že může vzniknout i příznivé prostředí pro různá plísňová onemocnění, i když nemusí jít hned o nebezpečný opar lysavý, lidově zvaný „herpes“.

Původcem vlhkosti v nevětraných stájích není podle něj jen vlhký vzduch, ale především výpary z dechu chovaných zvířat. Na druhou stranu je dobré při větrání dát pozor na průvan, ten může taktéž škodit, důsledkem jsou nachlazení, popřípadě záněty oční spojivky. "Takže když větrat, tak vždy na základě vyhodnocení aktuálních klimatických podmínek," uzavřel mluvčí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down