20.07.2016 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O povolení nové výsadby vinic lze žádat do konce července

Vinařské firmy ještě mohou žádat o povolení nové výsadby vinic. Ministerstvo zemědělství prodloužilo lhůtu do konce července. Vyplývá to z webu Svazu vinařů. K přidělení zůstává téměř 20 hektarů, povolená kvóta na letošek byla pro české pěstitele 178 hektarů.

Po vstupu do Evropské unie platil v České republice zákaz výsadby nových vinic. Zákaz měl vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly nové velké plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od letošního roku se v ČR mohly rozšířit vinohrady o procento.

O výsadbu žádaly především velké vinařské firmy, řekl vedoucí oddělení registru vinic Ústředního zkušebního a kontrolního ústavu zemědělského Rostislav Gruna. Ti, kteří posledních volných hektarů nevyužijí, budou moci o výsadbu žádat v příštím roce. Opět půjde o jedno procento z aktuální výměry. Ke konci loňského roku se vinná réva v České republice pěstovala na 17 673 hektarech.

Loni se nejčastěji sázely odrůdy Veltlínské zelené, Müller Thurgau, Pálava a Chardonnay. Podle Gruny by mohl být letošní trend podobný. V ČR bylo na konci loňského roku evidováno 18 304 pěstitelů vinné révy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down