O povolení pro výrobce krmiv má rozhodnout ministerstvo

O povolení pro rozšíření výroby krmiv společnosti Vafo Praha, která má provoz v Chrášťanech u Prahy, by mělo rozhodnout Ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Někteří obyvatelé z několika pražských částí si stěžují na zápach z výrobního provozu. Společnost v posledních letech investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu desítky milionů korun a chce systém ještě zlepšovat. Hejtmanství už dříve povolení vydalo, po odvolání hlavního města Prahy ministerstvo životního prostředí rozhodnutí kraje zrušilo. "Zrušené rozhodnutí o integrovaném povolení vrátilo ministerstvo životního prostředí minulý týden zpět k projednání našemu krajskému úřadu i k novému rozhodování," uvedl krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera. Kvůli komplikovanosti případu proto navrhl, aby krajský úřad využil možnosti správního řádu, podle kterého může v tomto případu rozhodnout krajskému úřadu nadřízený orgán, tedy Ministerstvo životního prostředí. Vafo Praha za poslední roky investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun. Poslední investicí byla druhá fáze čištění vzduchu tzv. studenou plazmou, kterou Vafo používá od jara, provoz ještě vylepšovala během léta. Firma také chce vybudovat odborný tým, který by mohl systém čištění vzduchu ještě zlepšit. Společnost též argumentuje tím, že výrobní závod v Chrášťanech vyrábí prémiová krmiva pro psy a kočky už od roku 1994. Tehdy byl podnik v dostatečné vzdálenosti od Prahy.
Podle Petery může stálé stížnosti na zápach z výrobny krmiva pro zvířata řešit jako jediný kompetentní úřad pouze Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Praha.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down