14.07.2005 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O rybářství v kraji Vysočina

Současný stav rybářství a problematika s ním spojená byly na programu konference s názvem Rybářství v kraji Vysočina, kterou zorganizoval 13. července 2005 na půdě Krajského úřadu kraje Vysočina odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství.

Aktuálním tématem byla dotační politika státu a Evropské unie ve vztahu k rybářskému hospodaření s navazující přednáškou k rybářské evidenci. Ze zaznamenaného zájmu vyplývá, že u nás - na Vysočině bude vyhledáváno a čerpáno především podopatření operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství s názvem Chov vodních živočichů – akvaristika, které umožní získat finanční prostředky nejen na nákup movitostí i nemovitostí, ale i financovat likvidaci odpadů vzniklých při chovu ryb. „Od podzimu je do tohoto titulu zařazena položka výstavba rybníků,“doplnil Marek Brom z krajského úřadu.
Další témata setkání se týkala vztahu mezi ochranou přírody a hospodařením na vodních plochách. Zazněly příspěvky o udělování výjimek na krmení a hnojení rybníků, diskutovalo se o těžkostech s prokazováním škod způsobených zvláště chráněnými živočichy.
„Náhrady škod způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy řeší zákon 115/2000 Sb. o náhradách škod způsobených vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů, jenž přinesl významné zlepšení situace. Dle tohoto zákona může poškozený požádat krajský úřad příslušný podle místa, kde ke škodě došlo o poskytnutí náhrady škody, v našem případě se tedy jedná o Krajský úřad kraje Vysočina. Jako náhrada škod způsobených vydrou říční nebo kormoránem velikým bylo v roce 2003 vyplaceno 19ti žadatelům více než 900 tisíc korun, o rok později jsme již evidovali 40 oprávněných žádostí za více než 1,2 mil. korun a letos jsme již zaznamenali 30 žadatelů,“ řekl radní kraje pro oblast zemědělství a vodní hospodářství Ivo Rohovský.
Účastníci konference z řad rybářských subjektů a rybářských spolků měli také příležitost seznámit se se soustavou NATURA 2000 na území kraje Vysočina. Jedná se o soustavu lokalit významných z hlediska výskytu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů Na území kraje Vysočina se jedná o území s výskytem těchto živočichů:
puchýřka útlounká (Coleanthus subtilis) – rostlina,
vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis) – hmyz,
sekavec písečný (Cobitis taenia) – ryba,
kuňka ohnivá (Bombina bombina) – obojživelník,
čolek velký (Triturus cristatus) – obojživelník.
V rámci kraje Vysočina se podobné setkání a na takovéto úrovni uskutečnilo poprvé a jak vyplynulo z kuloárových rozhovorů a diskusí, účastníci by uvítali, kdyby se stalo i tradicí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down