O samosběr meruněk na jižní Moravě je obrovský zájem

O meruňky jihomoravských sadařů je letos velký zájem. I když je úroda lepší než v předchozím roce, někteří ovocnáři už nepřijímají objednávky nebo pozastavují samosběr. Zájemci měli o víkendu šanci třeba ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. Vyplývá to z odpovědí pěstitelů.

Ve Velkých Bílovicích zhruba 40 procent úrody poničily jarní mrazy a 30 procent kroupy z předchozích týdnů. "Za posledních pět let, od kdy stromky máme, je to jedna z lepších úrod, loni nám z 90 procent pomrzla. Meruněk obecně moc není, takže zájem je obrovský, i od velkoodběratelů," řekl sadař Ondřej Huták. Za kilogram vlastnoručně nasbíraných lidé zaplatili 30 korun, což je zhruba stejná cena jako loni. Pokud si do sadu přijeli koupit už připravené bedýnky, zaplatí o deset korun víc.

Samosběr probíhal také v Horních Věstonicích na Břeclavsku, kde jej ovocnáři v uplynulých dnech kvůli velkému zájmu a nedostatku plodů párkrát zastavili. "Úroda je zhruba 60 až 70 procent proti plné plodnosti sadu. Kroupy urychlily sběr první zralé odrůdy, meruňky začaly kvůli potlučení nahnívat. Další pozdnější odrůdy jsou z části poškozené také kroupami, ale není to nějak tragické. Zájem je velký, meruněk je obecně málo. U nás na Pálavě je podle informací od kolegů stav lepší než ve zbytku republiky," řekl pěstitel Adam Kratochvíl.

Obrovský zájem hlásí také ovocnáři z Modřic na Brněnsku. "Veškerá produkce je objednána v podstatě tři týdny. Budeme rádi, když pokryjeme tyhle zájemce. Samosběr jsme ale zrušili a sklízíme sami v rodině," řekl ovocnář Ivan Doleček. Samosběr nenabízí ani v Kobylí na Břeclavsku, a to kvůli kvalitě sběru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 70MB (14% of 500MB)