O samosběr zeleniny je velký zájem

Stovky sběračů zaplnily pole u Vojnic na Olomoucku, kde místní farmář Ladislav Kašpar zahájil samosběr zeleniny. Lidé si mohou vlastnoručně sklidit mrkev, cibuli, zelí či červenou řepu nebo si odnést melouny vypěstované na zdejším lánu.

Úroda zeleniny je letos podle Kašpara výrazně nižší než loni, jelikož ji poškodilo sucho a část zeleniny spořádali přemnožení hraboši. Kvůli rostoucím nákladům na pěstování Kašpar zvýšil ceny zeleniny, i tak ale její samosběr zákazníky vyjde výrazně levněji než nákup v supermarketech. "Předpokládám, že dnes si k nám pro zeleninu přijdou zhruba tři tisíce lidí," řekl Kašpar.
Pole se zeleninou u Vojnic, které jsou součástí obce Těšetice, mají celkovou rozlohu 25 hektarů. Loňská úroda obnášela 150 až 170 tun. O samosběr čerstvé zeleniny je každoročně velký zájem, do polí v okolí Vojnic na přelomu srpna a září vyrážejí tisíce lidí.

Zájem o samosběr

Zájem o samosběr ve Vojnicích byl tak velký, že ráno krátce po zahájení byly obsazeny všechny parkovací plochy u polí a farmář pomocí sociálních sítích nabádal další zájemce, aby dnes už nejezdili. Řidiči ráno ze silničního tahu z Olomouce do Těšetic hlásili dlouhou kolonu, dopravu u odbočky na Vojnice kvůli velkému počtu přijíždějících automobilů řídili policisté.
U pole se zeleninou bylo ráno instalováno sedm pokladem s váhou. Kilogram mrkve si lidé mohou na poli u Vojnic sklidit za devět korun, petržel a cibule stojí 15 korun. Za kilogram vodního melounu či rajčat sběrači zaplatí 12 korun a za kilogram zelí 15 korun. "Musel jsem ceny zvýšit, abych vůbec pokryl náklady. Úroda letos ve srovnání s loňskem není ani poloviční. Přemnožení hraboši sežrali tak 80 procent mrkve, petržele a červené řepy. Letos je to takový smutný rok," řekl  Kašpar. Dodal ale, že občasná neúroda je rizikem podnikání v zemědělství.

Sklizená červená řepa

Rostoucí ceny zeleniny

Velká poptávka po vlastním sběru zeleniny podle Kašpara souvisí s obavami lidí, jak se budou dál vyvíjet rostoucí ceny zeleniny na pultech obchodů a zda jí na podzim a v zimě bude dostatek. Letos zájem o samosběr umocnila výrazná neúroda cibule, která souvisí se suchým počasím v první polovině roku. Cibule v obchodech prudce zdražuje. "A zahrádkáři nevypěstovali skoro nic," řekl Kašpar.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down