O titul České pivo se letos uchází 69 piv

Celkem 69 piv přihlásily pivovary letos do soutěže České pivo. Je to druhý nejvyšší počet v historii tohoto klání. Nejvíce piv se o cenu utká v letos prvně vyhlašované kategorii "jedenáctek". Bude v ní soutěžit dvacet nápojů. Informoval o tom výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Organizátoři v letošním desátém ročníku soutěže nově umožnili účast i menším pivovarům.

OKromě rozšíření počtu kategorií snížili letos pořadatelé také hranici výše výstavu, od které se pivovary mohou soutěže účastnit. Zatímco až dosud činila tato hranice deset tisíc hektolitrů ročně, od letošního roku mohou svá piva do soutěže hlásit již pivovary s roční výrobou nad pět tisíc hektolitrů.
Soutěž se navíc otevírá také pro pivovary, které nejsou členy pivovarského svazu, dříve byla určena pouze pro jeho členy. Výsledky budou jako obvykle vyhlášeny na Svatováclavské slavnosti českého piva, která se uskuteční 29. září.
Veselý uvedl, že ke změnám pravidel přistoupili na základě měnících se podmínek na trhu piva u nás, ale i kvůli návrhům pivovarníků. Svaz podle něj soutěž pro pivovary organizuje především proto, aby mohly poměřit své výrobky s konkurencí a ověřit si, jak jejich pivo obstojí při posuzování odbornou porotou.
Vyhlášená soutěž se od jiných přehlídek piva liší tím, že porotu tvoří výhradně pivovarští odborníci. Mohohou se jí účastnit lahvová piva, která jsou na trhu nejméně šest měsíců. Na rozdíl od většiny podobných soutěží nezasílají porotě vzorky sami pivovarníci, ale v pivovarech je odeberou odborníci pověření pivovarským výzkumným ústavem. Českým pivem roku se v hlavní kategorii světlých ležáků stal vloni i předloni Velkopopovický Kozel Premium. Ve všech kategoriích soutěžilo 45 piv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *