08.01.2007 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O top–up není rozhodnuto

O způsobu poskytování národních doplňkových plateb pro letošní rok zatím ještě není rozhodnuto. Projednávání nového návrhu nařízení vlády na ministerstvu zemědělství bylo totiž vloni v prosinci přerušeno. Pokračovat by se v něm mělo tento týden. Po přijetí rozhodnutí půjde materiál do meziresortního připomínkového řízení, kde může návrh oponovat i agrární komora. Mluvčí ministerstva Táňa Králová tak reagovala na otevřený dopis, který v minulých dnech zaslal prezident Agrární komory ČR Jan Veleba ministryni Mileně Vicenové.

Veleba v dopise mimo jiné uvedl, že pokud by byly přijata varianta vycházející z principu jednotné platby na plochu, znamenalo by to další snížení rozměru českého zemědělství v citlivých komoditách. „Ohrožené vybrané komodity, pro které byly tyto finanční prostředky až dosud rezervovány, se budou „dělit“ se sektory, které v režimu přímých plateb dosud žádný nárok na takovou podporu neměly,“ sdělil Veleba. Podle komory by tak došlo ke snížení „top-upové“ obálky v neprospěch ohrožených sektorů cca o 0,8 miliardy. Kč s takřka likvidačními dopady v sektoru chmel, bramborový škrob, len přadný.
Králová podotkla, že na Mze se opravdu připravují dvě varianty. První počítá s dosavadním systémem, což představuje platby na vyjmenované plodiny na orné půdě, na chmel, len a velkou dobytčí jednotku. Druhou možností je jednotná platba na hektar zemědělské půdy. Podle našich informací se MZe zřejmě přikloní ke stávajícímu způsobu vyplácení top-up.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down