05.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O transformaci Pozemkového fondu

Jednání Svazu marginálních oblastí, které se uskutečnilo 4. října v Horoměřicích u Prahy, se také účastnil ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika. Ve svém vystoupení účastníkům představil aktuální informace o činnosti a aktuálním stavu majetku fondu. Kromě současného postupu při prodeji pozemků ve splátkovém režimu také prezentoval chystaný vznik Státního pozemkového úřadu, kterým má být zakončen proces transformace fondu.

V březnu 2008 přijala vláda ČR usnesení o Zásadách transformace Pozemkového fondu ČR, které legislativně vymezilo základní principy transformačního procesu a definovalo úkoly, které je vedení fondu zavázáno splnit nejpozději do konce roku 2012, kdy bude Pozemkový fond ČR podle vládního usnesení transformován v samostatnou organizační složku státu s přesně vymezeným okruhem činnosti. „Vláda ČR se také ve svém programovém prohlášení dne 4. srpna 2010 zavázala dokončit transformaci fondu a po ukončení jeho činnosti převést zbytek agend na Pozemkový úřad ČR,“ uvedl Zika. Transformaci připravuje na základě příkazu ministra zemědělství skupina složená ze zástupců Pozemkového fondu ČR, Ústředního pozemkového úřadu, legislativního a právního odboru a odboru zakladatelské činnosti ministerstva zemědělství. V souvislosti s plánovaným ukončením činnosti bude také nutná změna legislativy. Jde o zrušení zákonů o Pozemkovém fondu ČR a o prodeji státní půdy. Ty by měl nahradit nový zákon, který bude řešit právě i doprodej státní půdy. „S tím souvisí také změna koncepce prodeje zemědělské půdy, která bude probíhat na principech otevřené soutěže bez omezení účasti, prodeje pozemků za cenu obvyklou. Splátky by měly být podle návrhu úročeny podle pravidel EU a budou maximálně desetileté a je plánováno zrušení zvýhodnění nájemců pro přímý přednostní prodej,“ uvedl Zika.
Ředitel fondu také vysvětlil situaci, týkající se postupu fondu při prodeji půdy ve splátkovém režimu a s tím související chystané právní úpravy. „Ten, kdo požádal o koupi pozemku z nabídek, které byly letos vypsány a neměl možnost uzavřít kupní smlouvu, se může obrátit na naše pracoviště s tím, zda bude akceptovat jeden z návrhů. Buď do 60 dní zaplatí celou kupní cenu, nebo vyčká na platnost novely a bude mít možnost podepsat smlouvu již v novém režimu v souladu s pravidly EU, a to v úročeném splátkovém kalendáři,“ informoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down