O východoevropské pivovary SABMilleru by se mohl ucházet podílník této skupiny

Polský miliardář Sebastian Kulczyk by mohl využít části příjmů z prodeje svého podílu v mezinárodní pivovarnické skupině SABMiller k nákupům pivovarů této společnosti ve střední a východní Evropě. Kulczyk to dnes sdělil agentuře Reuters. Potvrdil tím zprávy polského tisku z minulého měsíce. Mezi prodávaný majetek SABMilleru patří i Plzeňský Prazdroj.

Prodej aktivit SABMilleru v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí podmínek pro převzetí podniku společností Anheuser-Busch InBev. Kromě Prazdroje zahrnují aktivity určené k prodeji i polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus. Jejich celkovou hodnotu analytici odhadují až na sedm miliard eur (189 miliard Kč). Skupina by jejich prodej měla zahájit koncem tohoto měsíce.

Společnost Kulczyk Investments měla v SABMilleru podíl 1,5 procenta a z jeho prodeje dostane v těchto dnech přes miliardu liber (asi 30 miliard Kč). Kulczyk, který žije v Londýně, vlastní firmu se svou sestrou Dominikou.

Sebastianův otec Jan, který loni zemřel, začal v 90. letech investovat právě do pivovarů. Koupil od státu několik polských pivovarů a přizval jako partnera jihoafrickou SAB, která se později spojila s americkou společností Miller do světového kolosu.

Kulczyk by měl v aukci pivovarů SABMilleru silnou konkurenci v řadě světových producentů piva a velkých investičních společností. Mezi možné zájemce patří například investiční fondy Advent International, KKR, BC Partners, CVC a Mid Europa Partners. Potenciálními uchazeči jsou i čínská společnost China Resources Enterprises, japonské pivovary Asahi a Kirin nebo české investiční skupiny R2G a J & T.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *