18.09.2007 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O welfare jednali veterináři v Brně

V uplynulém týdnu, se v Brně na Veterinární a farmaceutické univerzitě konala již 14. konference Ochrana zvířat a welfare 2007. Jak uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, Milan Malena, jejím smyslem bylo posunout problematiku pohody zvířat zase o krok dál a seznámit veřejnost s tím, že otázky welfare bere Státní veterinární správa ČR velmi vážně.

Jak pro Agroweb uvedl tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben , Česká republika byla jednou z prvních kandidátských zemí, která dokázala formulovat požadavky na pohodu zvířat v zákonu na ochranu zvířat proti týrání, a to již v roce 1992. V současné době probíhají práce na aktualizaci této legislativní normy. Naplňováním zákonných ustanovení se podařilo v poslední době mimo jiné zejména zamezit dálkovým drastickým přepravám jatečných zvířat přes naše území ze severu na jih. V současné době se také v rámci EU připravuje kontrolní systém, na jehož základě bude možné sledovat transporty během přesunu ještě lépe než dosud. Nyní je možné kontrolovat plány cesty, zákonem stanovené zastávky, kde zvířata musejí odpočívat a jsou napájena.
„Státní veterinární správa ČR velmi dobře, a účinně spolupracuje s Ústřední komisí pro ochranu zvířat, která byla i spolupořadatelem konference i s řadou nevládních organizací, které se zabývají ochranou zvířat. Z publikace Program ochrany zvířat – Situace v roce 2006 je možné se přesvědčit o účinnosti státního veterinárního dozoru. V uplynulém roce bylo například provedeno 15 584 kontrol pohody zvířat. Je možné se zde také dozvědět o případech, kdy byly konkrétní osoby stíhány, obžalovány a odsouzeny,“ uvedl Duben.
Při této příležitosti je třeba uvést, že státní veterinární dozor nepreferuje represi, ale klade důraz především na prevenci. To znamená, že Státní veterinární správa mimo jiné aktivity pořádá školení jak svých dozorových pracovníků, tak například přepravců zvířat. Ty školí za účelem vydání osvědčení nutných pro jejich činnost.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down