23.02.2012 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O zakázku usilují čtyři firmy

Do tendru ministerstva zemědělství (MZe) na provoz informačních technologií v letošním a příštím roce za 296 milionů korun se přihlásily čtyři firmy. O zakázku usilují ATS Telcom, T-Systems, Atos a ICZ. Současný poskytovatel služeb Telefónica ČR se do soutěže nepřihlásil. Vítěz by měl být znám v průběhu března, řekl mluvčí MZe Jan Žáček.
Obálky s nabídkami jednotlivých uchazečů byly otevřeny 20. února a začalo posuzování a hodnocení nabídek, uvedl Žáček. "Očekáváme ukončení zadávacího řízení v průběhu měsíce března," dodal.

MZe tendr vypsalo na podzim loňského roku. Spolu s dalšími dvěma zakázkami je však v prosinci zrušilo. Důvodem byla komplikovaná jednání s Telefónikou o licencích kvůli "historicky nesprávně nastaveným smluvním vztahům". Letos ministerstvo tendr vypsalo znovu. "Část narovnání v oblasti licenčních práv již byla vyřešena a celý proces by měl být dokončen v průběhu měsíce března," uvedl dnes Žáček. Služby úřadu zatím dál poskytuje Telefónika. Vítěz tendru bude obdobné služby poskytovat po dobu 24 měsíců od podpisu smlouvy. Některá výběrová řízení MZe v nedávné minulosti provázely skandály. Pozornosti médií neušly například nákupy informačních technologií od firmy Telefónica O2 dohromady za více než půl miliardy korun. Ty na jaře 2009 těsně před odchodem tehdejšího ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS) podepsal úřad narychlo bez veřejné soutěže.
Uzavření dvou smluv přitom zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který obě zakázky prošetřil a za chyby v zakázkách udělil ministerstvu rekordní takřka dvoumilionovou pokutu. Smlouvy s Telefónikou v dubnu 2009 podepsal tehdejší ekonomický náměstek ministra Petr Kušnierz, údajně dříve, než ministerstvo obdrželo rozhodnutí ÚOHS faxem.
Ministerstvo pak obě smlouvy nejprve vypovědělo a s Telefónikou, která s vypovězením nesouhlasila, podepsalo ke smlouvám dodatky. Na jejich základě celková cena zakázky spadla na 164 milionů korun z původních 400 milionů.
Média zpochybňovala také výběrová řízení, která krátce před koncem vlády Jana Fischera vyhlásil tehdejší šéf resortu Jakub Šebesta. Premiér Fischer se však tehdy za Šebestu postavil a tendry označil za legitimní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down