O západním zboží pro české firmy chce jednat Prouza s Tomanem

Češi by se mohli více dočkat i zboží určeného pro západní evropské trhy. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza to chce nařídit nadnárodním firmám. Píše to v dopisu ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi. S ministrem chce co nejdřív jednat o změně legislativy.

Již podle Prouzových dřívějších vyjádření právě nadnárodní výrobci bojkotují nákupy potravin českými řetězci v domovské zemi výrobce. Musí se proto nakupovat přes regionální zastoupení v ČR. Pokud se pak nakupuje na centrálách výrobců v zahraničí, nechtějí výrobci potraviny přeznačovat podle české legislativy. Bez této změny se Evropa dvojí kvalitu potravin nezbaví. Ministerstvo sdělilo, že změny připravuje již delší dobu.
"Teritoriální restrikce, či chcete-li teritoriální bariéry vnitřního trhu, jsou tou nejzávažnější příčinou dvojí kvality potravin. Dodavatelé odmítají českému obchodu dodat výrobek vyšší kvality, který distribuují například v Německu, Rakousku či Francii a vymlouvají se na spotřebitele a jiné preference v chuti či kvalitě," uvedl Prouza. Podle něj hlavně nadnárodní firmy systematicky znemožňují, aby čeští obchodníci nakupovali výrobky určené například pro zahraniční trhy. Podle něj každé skutečné řešení dvojí kvality musí zakázat tuto praktiku výslovně. Podstatou problému je to, že se pod jednou marketingovou značkou a ve stejném obalu skrývá v různých státech odlišné složení potravin. Složení je však řádně uvedeno na obalu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down