O zařazení do znevýhodněných oblastí

Na problematiku vyřazení regionů Táborska z podpory znevýhodněných oblastí LFA v rámci jejich redefinice poukázali zástupci zemědělců na desátém ročníku Dne zemědělců, potravinářů a venkova okresu Tábor, který se konal v říjnu na školním statku Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Táboře-Měšicích. Předseda okresní agrární komory Tábor Miroslav Vondruška připomněl, že táborští zemědělci byli nespokojeni s tím, jak je Ministerstvo zemědělství a Evropská unie hodlá do budoucna podporovat.

„Historicky od doby vlády Marie Terezie byly takové zákony, kdy úrodnější oblasti podporovaly ty méně úrodné. To vpodstatě funguje dosud, kdy dochází k přehodnocení toho, jak který region je nebo není úrodný,“ poznamenal Vondruška s tím, že toto měl na základě zadání ministerstva zemědělství zpracovat Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy. Podle Vondrušky z toho vyplynuly závěry, že oblast Táborska by se úrodností rovnala půdám Polabí. „Jak se ale hospodaří v Polabí a jak se hospodaří zemědělcům například na Jistebnicku nebo na Choustníku, což jsou vyšší oblasti?,“ otázal se. „S tím se naši zemědělci nechtěli ztotožnit a všude jsme se ohrazovali proti tomuto přerozdělení,“ vysvětlil a doplnil, že se příslušné komisi podařilo prezentovat, jak vypadají příslušné pozemky a přesvědčit ji o tom, že je někde chyba. „Na základě toho došlo k přepočítání parametrů, pravidla se přehodnotila a okres Tábor byl opět zařazen do méně příznivých oblastí,“ dodal Vondruška. Upozornil však, že to všechno musí schválit ještě Brusel, přičemž schvalování v Bruselu je rozděleno na dvě části. První je již schválená, další část by se měla schvalovat v listopadu. „Ještě nemáme vyhráno, ale kdyby se povedlo schválit tak, jak je to v současné době navrženo, byly by táborští zemědělci spokojeni,“ dodal předseda táborské agrární komory.
Předseda územní organizace Zemědělského svazu Tábor Miroslav Blažek poznamenal, že zatím řešili znevýhodněné oblasti LFA, které jsou podmíněné půdními nebo povětrnostními faktory. „Čeká nás ale další válka, a tou je politické LFA. Všichni politici hovoří o zodpovědnosti zemědělců za údržbu krajiny. Musí však také říct, jestli chceme potraviny z tuzemska nebo z dovozu,“ prohlásil. Podle něj jestli Českou republiku za 15 let čeká 60 procent polí, která budou erozně ohrožená, co budou pěstovat čeští zemědělci? „Čím budeme živit republiku, když nebudeme smět pěstovat skoro nic, a to pocházím z okolí Tábora, kde svažitost není tak velká,“ řekl. „Je to složitá věc, protože peněz je dostatek, ale jde o to najít cestu, jak je správně rozdělovat,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down