26.06.2015 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O zničené úrodě zřejmě rozhodne až soud

Majitel zemědělského podniku Agro Boskovštejn Bohumír Rada tvrdí, že mu firma Agro Jevišovice z holdingu Agrofert chemicky zničila 115 hektarů zaseté pšenice a osela je kukuřicí. Tím mu prý vznikla škoda přesahující čtyři miliony korun. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale Rada protiprávně osel pole, která patří Agru Jevišovice a o nichž věděl, že je nebude mít dál v pronájmu.

Spory mezi oběma subjekty začaly podle agenturních informací v roce 2011, kdy právě od Rady Agrofert odkoupil Agro Jevišovice, které se v tom roce dostalo do insolvence. Situace se vyhrotila po dokončení pozemkových úprav ve Velkém Karlově. Tím totiž podle zákona vznikly nové pozemky, na nichž se musí nově uspořádat nájemní vztahy. Staré nájemní smlouvy, tedy i ta původní Radova, 1. říjnem loňského roku skončily. Rada však tvrdí, že část pšenice zasel ještě před tímto datem v dobré víře, že smlouvy budou prodlouženy. Začátkem května však podle jeho slov přijeli na pole zaměstnanci jevišovického podniku a herbicidem Roundup zlikvidovali veškerou úrodu. "Chystám trestní oznámení, postupně je formulujeme,“ uvedl Rada pro ČTK.

Jak našemu týdeníku sdělila ředitelka divize komunikace Agrofertu Kateřina Kuchařová, v rámci prodeje uzavřel Agrofert s Radou smlouvu o dalším podnájmu některých polí, včetně těch „zlikvidovaných“. V červnu loňského roku informoval Státní pozemkový úřad Agro Jevišovice i Radu, že kvůli pozemkovým úpravám smlouva o podnájmu těchto polí k začátku října loňského roku zaniká. „I když Bohumír Rada věděl, že pozemky nadále nebude mít v podnájmu, přesto je na konci září osel pšenicí ozimou,“ uvedla Kuchařová.

„V průběhu zimy a jara 2015 jsme opakovaně kontaktovali pana Radu s návrhem smírného řešení situace a nabídkou finančního vypořádání. Bez výsledku,“ říká ředitel Agro Jevišovice Antonín Kyjovský. „Navíc jsme už nahlásili na SZIF, že na daných polích budeme pěstovat kukuřici,“ dodává.

Právě kvůli nemožnosti jakékoliv dohody s Radou nakonec přistoupilo Agro Jevišovice podle Kuchařové v květnu k „zoufalému řešení“, pole ošetřilo Roundupem a následně oselo nahlášenou kukuřicí.

Jihomoravská firma Agro Jevišovice, a. s., patřila až do roku 2010 Radovi, který podle agenturních informací vybudoval z malého Agrodružstva Jevišovice  jeden z největších zemědělských podniků u nás. Podle Kuchařové však pod jeho vedením proslula společnost mimo jiné i riskantním podnikáním v Rumunsku a na Ukrajině, černou stavbou největší bioplynové stanice v Evropě či velkolepými plány na chov stovek krokodýlů nilských na Moravě. „Většina těchto aktivit přispěla k tomu, že se společnost propadla do obrovských dluhů, čelila desítkám žalob věřitelů, návrhu na insolvenci a řadě exekucí,“ uvedla Kuchařová.

Krachující firmu včetně závazků tedy koupila počátkem roku 2011 skupina Agrofert. „Při fyzické inventuře majetku a finančním auditu se našly další nesrovnalosti ve výši desítek milionů. Záchrana přišla doslova za vteřinu dvanáct, ale povedlo se – jako součást Agrofertu se dnes firma nachází v dobré kondici, zaměstnává 140 lidí a také splácí všechny dluhy a závazky po B. Radovi,“ uvedla Kuchařová.

Mluvčí Agrofertu nicméně konstatoval, že vzájemné obchodní vztahy s Radou jsou komplikované a společnost s ním vede dlouhodobě řadu soudních sporů. Podle Kuchařové je tedy pravděpodobné, že u soudu nakonec skončí i tato kauza.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down