01.11.2011 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obávají se dalšího úbytku půdy

Sedlákům se nelíbí přílepek k novele zákona o podporovaných zdrojích, který má usnadnit zabírání zemědělské půdy mimo jiné ke stavbám v průmyslových zónách. Asociace soukromých zemědělců (ASZ) proto poslala premiérovi Petru Nečasovi dopis. Stejně jako zhruba před měsícem několik ekologických organizaci v něm upozorňují, že podobná snaha je v rozporu s programovým prohlášením vlády.

Nenápadný přílepek k novele zákona o podporovaných zdrojích energie již v září podpořil sněmovní hospodářský výbor. Novela je na programu aktuální řádné schůze, která bude od úterka pokračovat. "Rádi bychom Vás, pane premiére, informovali o tom, že dopad takového návrhu spolu s dalším návrhem zákona, která má usnadnit vyvlastňování pozemků, by byl zásadním zásahem nejen do zemědělského hospodaření v ČR, ale také do životního prostředí české krajiny," píše asociace a žádá Nečase, aby se vahou své autority při jednání novelách zasadil o jejich odmítnutí. Jednání o změně zákona o vyvlastnění před týdnem kabinet odložil. Podle Nečase se jedná o velmi citlivý zásah do soukromých vztahů a do oblasti soukromého vlastnictví. O materiálu proto budou ještě jednat ekonomičtí ministři.
V současnosti musí developeři hradit za každý hektar zemědělské půdy, kterou chtějí zastavět, poplatek. Výše poplatků byla letos v lednu poprvé po téměř dvaceti letech výrazněji zvýšena a odstupňována podle kvality pozemku. Několikanásobně dražší než dříve je od začátku roku zejména vynětí nejkvalitnějších půd, které především má novela chránit a zároveň motivovat investory, aby pro stavební či těžební účely upřednostňovali v první řadě pozemky brownfields nebo méně kvalitní půdu. Povinnosti platit poplatek byly až dosud zbaveny pouze stavby čistíren odpadních vod, rybníků, zahrad či obytných domů uvnitř zastavěného území. Jak upozornili koncem září ekologové v čele s Hnutím Duha, přílepek však navrhuje rozšíření výjimky také na dopravní infrastrukturu, distribuční soustavy ale také logistická centra či průmyslové zóny.
V programovém prohlášení současný kabinet však mimo jiné slibuje předložení novely, která ochrání půdu před zábory a degradací a také navýšení poplatků za její odnětí ze zemědělského půdního fondu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down