10.08.2009 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy o národní dotace

Ministr zemědělství Jakub Šebesta ubezpečil nedávno zemědělce, že se bude i přes očekávané škrty v rozpočtu snažit o dorovnání národních doplňkových plateb top up na maximální možnou úroveň. Ve hře jsou ale ještě národní dotace do agroptravinářského komplexu (APK), kde výrazně chybějí peníze. Tato záležitost však bude tématem dalších diskusí.

Ministerstvo zemědělství se pokusí udržet také národní dotace do APK pro příští rok na stejné úrovni jako v letošním roce, uvedl to mluvčí úřadu Petr Vorlíček s tím, že návrh na rozdělení peněz na národní dotační programy bude znám nejdříve v září. K těmto programům patří například podpora budování kapkové závlahy, restrukturalizace ovocných sadů, peníze na zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat a další. Předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Papež připustil, že rozpočet na příští rok bude skutečně napjatý, protože se bude plošně krátit. V programech národních dotací by se ale nemělo příliš škrtat, protože jedna koruna česká přinese další peníze z Bruselu, poznamenal s tím, že vše bude ještě předmětem jednání. budou muset postupovat programem a popřemýšlet nad jednotlivými dotačními tituly, které lze například na jeden rok vypustit a pak se k němu vrátit a podobně,“ přiblížil Papež. Místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislav Skopal upřesnil, že na dotace do APK pro příští rok je zatím vyčleněno 300 milionů korun, přičemž v letošním roce se disponuje s částkou kolem jedné miliardy korun. „Budeme chtít, aby se to zvýšilo alespoň na 600 až 700 milionů korun. Teď jde o to, odkud potřebné prostředky přesunout,“ míní s tím, že on sám považuje za důležitější směřovat prostředky na národní dotace než na pozemkové úpravy či odbahňování rybníků. Pokud by Česká republika tyto dotace nevyužívala, mohla by si Evropská unie myslet, že jsou pro ni zbytečné, dodal s tím, že se k této věci očekávají ještě rozsáhlé diskuse.
Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba uvedl, že mají již naplánovanou schůzku s premiérem, kde předloží analýzu hovořící o neutěšené situaci českého zemědělství. „Poukážeme na to, že krácením rozpočtu se začnou ještě více rozevírat nůžky mezi zemědělci v České republice a starými zeměmi Evropské unie,“ prohlásil Veleba a poukázal na poslední čísla Českého statistického úřadu, která dokumentují, že české zemědělství je na počátku svého pádu. Podle Veleby zemědělci na schůzce s premiérem předloží také návrh možnosti řešení, jak rozpočet udržet. Větší část prostředků, které chybí, je možno najít přerozdělením uvnitř kapitoly ministerstva zemědělství, řekl prezident komory. „Teprve teď se pozná, jak poškodil nás, zemědělce bývalý ministr Petr Gandalovič, když odevzdal zhruba 12 miliard korun z rozpočtu resortu zpět do rozpočtu vládě,“ doda s tím, že o rozpočet budou bojovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down