Obavy o používání webu

Generální ředitel Lesů České republiky (LČR) Daniel Szórád se obává, že by společnost ITTI mohla státní firmě znemožnit používání vlastního webu a dalších aplikací. LČR vypověděly smlouvu s firmou z oblasti informačních technologií loni v srpnu, ta se s nimi bude pravděpodobně soudit. ITTI je nástupnickou společností firem, které figurují v podezřelých zakázkách pro LČR z předchozích let. Zakázky vyšetřuje policie. Je kvůli nim obviněno několik lidí.

"Může se stát, že budeme ve velmi krátké době čelit atakům od této firmy (ITTI)," řekl Szórád. Smlouvy uzavřené v minulosti byly podle něj nastaveny tak, že LČR platily dodavatelům ohromné částky pouze za servis, vlastnická práva zůstala dodavateli. "Ve skutečnosti zjišťujeme, že naše není vlastně vůbec nic," podotkl.  ITTI podle Szóráda vypovězení spolupráce velmi nelibě nese, státní podnik napadá a pravděpodobně se s ním bude chtít soudit. "Oni tvrdí, že všechno, co kdy do firmy dodali, je jejich autorské právo a my nemáme právo to používat," uvedl ředitel. "Takže my nemáme dneska právo používat náš web, protože to je jejich design, my nemáme právo používat datovou službu, spisovku," dodal. Nejedná se podle něj z pohledu účetního a výrobního pro chod podniku nejdůležitější věci. Paralyzace webu na základě soudního zákazu by však například mohla narušit transparentnost státní firmy, která by nemohla na svém webu například zveřejnit zadání veřejné zakázky. Protikorupční policie obvinila koncem ledna v souvislosti s veřejnými zakázkami LČR na informační technologie čtyři osoby. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí obviněným tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku. Lesy ČR nevylučují, že jim ze zakázek na informační technologie vznikla škoda. Zakázky si chtějí nechat posoudit znaleckým posudkem. Z právní kvalifikace skutku vyplývá, že obvinění podle policie působili jako organizovaná skupina a jejich údajná trestná činnost se týkala částky přesahující pět milionů korun. Podle serveru Aktuálně.cz byly údajně tendry předražené zhruba o 300 milionů korun, které prý putovaly do zahraničních společností a přes švýcarské banky se vracely zpět do České republiky.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down