Obavy z trestně právní odpovědnosti odsunuly jednání o pohledávce za Setuzou

Včerejší jednání o převodu pohledávky státu 4,1 miliardy korun vůči Setuze na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) bylo opět přerušeno. Důvodem k odložení této záležitosti byly obavy některých členů dozorčí rady České konsolidační agentury (ČKA) z případné trestně právní odpovědnosti za převod na PGRLF. Existují totiž nabídky na koupi pohledávky za vyšší částku, než kterou by ČKA žádala od podpůrného fondu, uvedl člen rady Miloslav Kala. K převodu, který vláda již schválila, by se měla rada vrátit příští týden, až bude mít k dispozici právní stanovisko.

Převod pohledávky je součástí plánu, podle nějž má stát opět získat vliv v Setuze. Stát chce převést pohledávku za Setuzou na podpůrný fond, který pak bude jednat s vlastníky Setuzy o přeměně dluhu na akciový podíl. Zájem o koupi pohledávky projevila zájem také finanční skupina PPF a údajně přibyly i další nabídky.
Přeměna pohledávky na akcie by totiž vyžadovala dohodu a souhlas současných vlastníků Setuzy, kterou nyní prostřednictvím Českého oleje ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Ten ale dříve řekl, že možnost dohody se státem moc nadějně nevidí a řešením by mohl být spíš prostředník v podobě nového investora.
Na koupi Českého oleje, který ovládá přes 90 procent akcií Setuzy, získala přednostní právo PPF investments. Opce byla sjednána na šest měsíců, během kterých chtějí obě strany vyřešit právě čtyřmiliardovou pohledávku státu za potravinářskou firmou.
PPF podle svého vyjádření za pohledávku nabídla 570 milionů korun. ČKA má expertního ocenění na 465 milionů a tuto sumu by měla žádat od PGRLF. PPF přitom uvedla, že je připravena zúčastnit se i případného výběrového řízení na prodej pohledávky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *