25.06.2012 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy ze zrušení mléčných kvót

Chovatelé krav mají obavy z toho, že zrušení mléčných kvót vyvolá v nejbližších letech růst dovozu mléka do České republiky. Západoevropští farmáři se prý už na expanzi připravují.
Ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že jednou z priorit ministerstva je podpora živočišné výroby. Stát však nemá nástroje na zasahování do trhu.

Podle některých farmářů výkupní ceny mléka se z 8,50 korun placených mlékárnami v letošní zimě nyní dostaly k 7,20 Kč a jsou už pro ně ztrátové. Podle ních se dá očekávat ještě další pokles.
Ministerstvo zemědělství však podle Bendla nemá nástroje, jak vstupovat na trh intervencemi. Je možné, že nějaký intervenční nákup mléka bude na úrovni Evropské unie, v případě, pokud ta cena bude klesat. Česká republika má nyní národní kvótu na roční výrobu mléka přes 2,8 miliardy litrů. Tato kvóta se v posledních letech mírně zvedá, aby se zmírnily dopady jejího zrušení. Tuzemská mléčná výroba je o něco nižší. "Kvótu plníme na 92,4 procenta," podotkl zástupce potravinářské komory Michal Němec. Farmáři se ale obávají toho, že po zrušení kvót produkce v unii rychle stoupne. Kvóty na mléko podle Bendla asi padnou v roce 2015 a rozhodne se o tom v EU. S jejich udržením se podle něj nedá počítat, i když by si to zástupci některých nevládních agrárních organizací přáli. "Od roku 2008 naši zemědělci vědí, že tohle riziko hrozí," upozornil ministr. Dodal, že je přesvědčen o tom, že pak nenastane žádný katastrofický scénář. "Ale že budou existovat problémy, to je vždycky tak," podotkl.
Pomoc chovatelům chce Bendl uskutečnit zvýšením podpory živočišné výroby při čerpání evropských dotací v období 2014 až 2020. "Je to moje priorita," řekl. Jedním z důvodů je podle něj to, že chov zvířat zaměstnává mnohem víc lidí než pěstování plodin na polích. Koncepci zemědělské politiky na další období představí ministerstvo ve druhé polovině roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down