Obce či majitelé pozemků mohou čerpat peníze na péči o krajinu

Obce či majitelé pozemků mohou žádat o peníze v programu na péči o krajinu. Celkem jim bude k dispozici 29 milionů korun, uvedlo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) v tiskové zprávě. Žádosti nyní přijímá Agentura ochrany přírody a krajiny do pátku 17. března.

Smyslem programu je podle resortu zejména zlepšit dochované přírodní a kulturní hodnoty krajiny. Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík sdělil, že úspěšní žadatelé mohou peníze využít mimo jiné na ošetření památných stromů, na kosení luk, nebo na zabezpečení cest obojživelníků, kteří na jaře putují i po silnicích do míst, kde se rozmnožují.

"Kromě toho na přelomu února a března, také rozšíříme mozaiku podpory péče o českou krajinu, a to výzvou v programu Národní plán obnovy – Podpora přirozených funkcí krajiny. Z ní zamíří dotace na vytváření krajinných prvků, tedy na opatření na obnovu a tvorbu tůní a mokřadů, alejí nebo remízů," dodal Hladík.

Program péče o krajinu vznikl před 27 lety. Dělí se na tři podprogramy, které se zaměřují na konkrétní oblasti péče o krajinu. V rámci podprogramu pro zlepšování dochovaného přírodního a krajinného prostředí (PPK B) získalo v roce 2022 podporu 582 projektů v celkové částce 40,7 milionu korun.

O finance mohou podle MŽP žádat fyzické i právnické osoby. Do výše 250 tisíc korun může žadatel dostat až 100 procent celkových výdajů daného projektu. Formulář žádosti je nutné vyplnit v Jednotném dotačním portálu Ministerstva financí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down