Obce na Domažlicku zaznamenávají při energetické krizi příklon k topení dřevem

Města a obce na Domažlicku zaznamenávají kvůli energetické krizi výraznější příklon k topení dřevem. Prodávají hodně palivového dříví ze svých lesů. Starostové také hlásí před zimou víc kouře z kamen a kotlů rodinných domů než dřív. Ceny palivového dřeva musely obce zvýšit, hlavně kvůli zdražování pohonných hmot.

"Je vidět, že část plynových kotlů je odstavená a topí se znovu tuhými palivy. Je i trochu zhoršené ovzduší. Najednou jsme se vrátili o léta zpět, když večer všichni zatopí, je to samozřejmě poznat," řekl Martin Kopecký, starosta Poběžovic, města s 1550 obyvateli.

Obyvatelé si podle něj nechávali ke komfortnějšímu kotli na plyn také kamna nebo kotle na pevná paliva jako zálohu. "Je to vidět i na prodeji dřeva z městských lesů. Máme zvýhodněnou cenu pro naše občany proti tržní ceně o 20 až 30 procent, je de facto vyprodáno," uvedl Kopecký. Metr krychlový prodávají bez DPH za 550 korun, tržní cena je 700 až 900 Kč/m3. Loni bylo palivové dřevo o 200 korun levnější.

"Lidi podle mě trochu zbytečně podléhají panice, že už nebude plyn. Snaží se víc topit tuhými palivy. Byli by jsme schopni prodat i víc palivového dřeva, ale nemáme kapacitu na štípání," uvedl Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou. Město se 1700 obyvateli vlastní přes 300 hektarů lesa. "Nárůst poptávky je 50 až 60 procent oproti loňsku," řekl lesní hospodář města Josef Chludil. Nejběžnější naštípaná polena 33 cm stojí 880 až 900 korun s DPH za sypaný prostorový metr bez dopravy.

V Luženičkách se 400 obyvateli, které mají 50 hektarů lesa, dlouhodobě hodně lidí stále topí dřevem. "Nabízíme samosběr. Dřevo si musí občan v lese porazit a rozřezat. Letos přišel jeden člověk. Lidé si nakoupili dřevo v minulých letech, když bylo laciné, zatím zásoby mají," řekl starosta František Kopecký (SNK). Samovýroba je za 300 Kč/m3. Luženičky jsou plynofikované od roku 2006. "Plyn se tu ale moc nevyužívá, je připojeno do 15 domů ze 150, většinou starší občané," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down