Obce na Křivoklátsku nechtějí národní park a zakládají Svazek obcí

Zástupci třicítky obcí Středočeského a Plzeňského kraje se 1. listopadu sešli v Roztokách u Křivoklátu, aby projednali přípravu založení Svazku obcí Křivoklátska. Organizace chce být plnohodnotným partnerem při procesu zamýšleného vyhlašování Národního parku Křivoklátsko. Obcím dotčeným možným vyhlášením parku chybí zejména lepší komunikace a dostatečná a prokazatelná argumentace pro jeho založení ze strany Ministerstva životního prostředí i dalších orgánů veřejné správy.

Přibližně deset obcí už má zapojení do svazku schválené v zastupitelstvech, další ho budou schvalovat do konce listopadu, odpověděla dnes na dotaz ČTK starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Celkem se do přípravy svazku zapojilo 30 obcí.

Zástupci obcí poukazují na to, že vyhlášení národního parku by se dotklo 30 000 zdejších obyvatel a dalších tisíců navazujících podnikatelských aktivit, které jsou pro region významné. "Není to ale tak, že bychom nepodporovali ochranu životního prostředí a že bychom bránili přírodní a kulturní identitě Křivoklátska," řekl na setkání kvůli založení svazku starosta Bělče Lukáš Kocman. Obce, které zapojení do svazku už schválily, jej zaregistrují. "Další budou průběžně přistupovat," doplnila Kohoutová.

Starosta Bělče zdůraznil, že obce mají velký zájem na tom, jak bude vypadat prostředí, kde jejich obyvatelé žijí. Zatím ale nemají konkrétní informace o přesných pravidlech v jednotlivých částech parku. I na předchozích setkáních zástupců ministerstva životního prostředí a obcí zaznělo, že některá pravidla se budou určovat až po vyhlášení parku, což některé místní znepokojuje.

Při setkání zakladatelů svazku obcí se jejich zástupci shodli na tom, že považují za vhodnější ochranu Křivoklátska v podobě CHKO se síti maloplošných národních přírodních rezervací, které poskytují nejpřísnější formu ochrany těm nejcennějším místům Křivoklátska. Ochranu CHKO také už nyní doplňuje biosférická rezervace UNESCO, Ptačí oblast Křivoklátsko, která je součástí NATURA 2000, a Lesnický park Křivoklátsko zařazený do Mezinárodní sítě modelových lesů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down