Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody

Obce nebudou mít příjem z poplatků za odběr podzemní vody. Lidé budou muset dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod až od roku 2021. Komunální čističky dál budou moci přijímat odpadní vodu od firem. Schválila to dnes sněmovna v rámci novely vodního zákona, kterou nyní dostane k projednání Senát. Sněmovna také umožnila nově zřizovat stanové tábory v záplavových územích, což nyní nelze.

Novela má mimo jiné pro lidi zpřísnit požadavky na odvoz odpadní vody z jejich bezodtokových jímek. Do budoucna by měli doložit takovou likvidaci odpadu za poslední dva kalendářní roky. Ministr životního prostředí Richard Brabec to požadoval zavést už od příštího roku, Sněmovna na návrh zemědělského výboru odložila tuto povinnost až na leden 2021.
Největší spor se ve sněmovně vedl o návrh Jana Schillera, který chtěl komunálním čistírnám odpadních vod zakázat přijímat odpadní vodu, která obsahuje nebezpečné závadné látky. Poslanec to ve shodě s Brabcem zdůvodňoval tím, že místní čistírny nejsou uzpůsobeny na příjem vody z průmyslových podniků, která obsahuje například těžké kovy.
Poslanec Antonín Staněk ale namítal, že návrh je příliš obecný, a mohl by proto prodražit lidem odvoz jímek kvůli tomu, že by si možná museli nechávat provést rozbor jejich odpadní vody. Návrh podle Staňka navíc nepočítá s omezenou kapacitou průmyslových čistíren odpadních vod, takže odpadní voda z podniků by nejspíš končila v kanalizacích nebo na polích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down