Obce sepisují seznamy chovů prasat, nucené porážky se dotknou více než stovky prasat

Města a obce na Zlínsku sepisují seznamy hospodářství s chovem prasat. Opatření, které souvisí s nákazou afrického moru prasat, vydala Státní veterinární správa ve středu. Týká se 36 měst a obcí, které musejí soupisy odevzdat veterinářům do pondělí 13. listopadu. Chovatelé z vysoce rizikové oblasti nákazy ohraničené ohradníky jsou navíc povinni do 1. prosince všechna domácí prasata porazit.

Ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík řekl, že porazit bude nutné přes 100 prasat v neregistrovaných chovech. Jde pouze o odhady, přesné počty budou znát příští týden, poznamenal.
Ve Fryštáku se nařízení podle Gabriely Najmanové z radničního ekonomicko-správního odboru dotkne zhruba patnácti chovatelů, kteří chovají do 20 prasat. Většinu chovatelů už se jim podařilo kontaktovat. Někteří nyní uvažují o tom, že své chovy zaregistrují, aby prasata porážet nemuseli, dodala Najmanová.
Ve vysoce rizikové oblasti nákazy leží také Lukov. Podle starosty Jiřího Jangota jsou však v obci maximálně čtyři chovatelé prasat. Je možné, že někteří z nich už zvířata porazili. Móda chovu prasat je dávno za zenitem, řekl starosta.
Pouze několik domácích prasat chovají lidé i v Želechovicích nad Dřevnicí. Starosta obce Michal Špendlík sdělil, že vyzvou chovatele rozhlasem a e-maily, aby se přihlásili, údaje pak předají veterinární správě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *