10.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchod s obilím se nehýbe

Rozhovor s Miroslavem Zobalem, předsedou Českomoravského sdružení organizací ZZN

Trh s obilím stále stojí, ale zemědělci, kteří mají úrodu ve skladech, by už rádi prodávali. Otázka je, komu?
Obchod se nehýbe a je velký problém, jak s obilím naložit. Byla tu aktivita kolem vývozu do Číny za cenu 4300 korun, která by se zemědělcům asi líbila. Nedovedu si ale představit, na kolik by vyšly dopravní náklady někam do Šanghaje a kam by tedy spadla prodejní cena kvalitní pšenice. Jen doprava do Hamburku vychází na 800 korun na tunu, ztěžuje ji ale nedostatek vody na Labi. Kamionovou přepravu přes Německo navíc od Nového roku prodražuje elektronicky vybírané mýtné, což může být další stokoruna navrch. Výkupy mají sklady přeplněné, mlýny mají určitou potřebu a odbyt krmného obilí je také omezený, k tomu stavy zvířat klesají. Kdo z pěstitelů má obilí doma, snaží se alespoň část zužitkovat ke krmení. Mám ale velké obavy o kvalitu obilí uskladněného u zemědělců. Zima je mírná a zrno zákonitě pracuje.
Odebírají mlynáři v této době pšenici již více od výkupních organizací nebo spíš přímo od pěstitelů?
Mlynáři vidí, že zemědělci potřebují prodávat, aby měli hotové peníze a jinde než u těchto zpracovatelů šance téměř nemají. Mlynáři to dobře vědí a tak už nabízejí nižší lednovou cenu. Když doposud dávali třeba 3350 koruny za tunu, nyní šli pod intervenčních 3200 korun. Zemědělci na tuto výši přistoupí, protože jinou možnost ani nemají. Za cenu, kterou jsou pěstitelé ochotni akceptovat, my mlýnům můžeme jen těžko prodávat.
Je naděje, že výkupy odeberou alespoň krmné obilí?
Záleží, jak kde. Když budu mluvit za Granu Písek, my máme krmného obilí dostatek až do září, protože v okolí nebyla potravinářská kvalita.
A co se děje s cenami krmného obilí?
Dnes je aktuální cena 2400 korun za tunu a na rovinu říkám, že více zaplatit nemůžeme. Nejdeme ale na 2300 korun – i takové nabídky se vyskytují. Za 2400 korun se údajně vyvezlo menší množství krmné pšenice do Německa. Cena to určitě není nijak zajímavá, ale je dobré, že alespoň něco odejde.
Významnější export se stále nedaří?
Objevily se poptávky po kvalitní potravinářské pšenici za 2500 korun za tunu, ale za takovou cenu přece nemohou výkupy prodávat, když nakupovaly za 3200 korun.
Skladovatelé nechtějí navýšit kapacitu pro intervenční nákup. Je jediným důvodem skutečnost, že nevědí, kdy se jim tyto prostory vyprázdní?
Jistě, všichni se obáváme, že do nové sklizně se intervenční obilí nevyskladní. A ze žní roku 2005 mám veliký strach. Vše zatím nasvědčuje tomu, že úroda bude opět dobrá a k tomu se přede žněmi neuvolní sklady. Pokud chceme vykupovat z nové sklizně, musíme si nechat určitý prostor.
Zemědělci na intervenční nákup dost spoléhají. Nedělají chybu?
Všichni víme, jaká je situace. K prodeji už bylo nabídnuto více než 800 tisíc tun, ale sklady nestačí. Státní zemědělský intervenční fond měl dostat z Belgie a Německa nabídky na uskladnění nějakého množství, slyšel jsem sto tisíc tun. Kdyby se to podařilo, předpokládám, že by fond raději odebral obilí s prověřenou kvalitou od skladovatelů, než aby ho dával dohromady po sto tunách od zemědělců.
Co se podle vás bude dít na obilním trhu v dalších měsících?
Zemědělci pořád žijí v přesvědčení, že SZIF od nich musí obilí vykoupit, ale v pravidlech je klauzulka, která tuto povinnost podmiňuje. Víme, že v zemích Evropské unie slouží tento nákup jako záchranná síť. Obrovský problém by tu nastal, kdyby v dubnu ředitel fondu řekl, že nelze veškeré nabídnuté obilí odebrat. Pak bude na trhu tolik obilí a kvalita špatná - z toho mám vážně strach. Čtyřicet let jsem ve výkupu a takové problémy jako nyní nepamatuji.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down