02.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodní řetězce tlačí škrobárny k nižším cenám

Havlíčkobrodská společnost Naturamyl snížila letos provozní zisk na třetinu loňského výsledku, přestože tržby byly meziročně vyšší o čtyři procenta. Škrobárnám ukrajují ze zisku obchodní řetězce, které tlačí dodavatele ke snižování cen potravinářských výrobků, soudí ředitel Zdeněk Myler.

Tržby společnosti Naturamyl vzrostly letos na 178 milionů korun, zatímco provozní zisk klesl na 3,5 milionu korun. Ředitel firmy se přitom nedomnívá, že by se loňská neúroda brambor plně odrazila v hospodářských výsledcích. Vloni na jaře se totiž zpracovávaly ještě levné konzumní brambory z předchozího roku. Ceny průmyslových odrůd brambor jsou zase stabilní, protože jsou s výrobci uzavírány dlouhodobé smlouvy.
Firma vyrobila z 8700 tun průmyslových brambor 1870 tun škrobu, což je v meziročním srovnání o desetinu méně. Vzrostla výroba sušené bramborové kaše téměř o 60 procent. Vyrábí se v provozu Bohdalov na Žďársku, kde se zpracovalo 7150 tun konzumních brambor.
Letos má Naturamyl zvednout výrobu škrobu téměř o pětinu na 2213 tun. Je to objem, na který společnost získala kvótu Evropské unie. Na brambory proto uzavřely smlouvy zhruba ve stejné výši jako vloni, sdělil ředitel.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down