Obchodování s drůbeží by se mělo uvolnit

Obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi by se mělo opět uvolnit. Česká republika je nyní oficiálně bez výskytu pseudomoru drůbeže (newcastleské choroby). ČR získala zpět status „země prosté nákazy“ od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). V tiskové zprávě to dnes sdělila Státní veterinární správa (SVS).

V článku publikovaném na webu OIE je uvedeno, že ČR je od 24. července prostá newcastleské choroby. „Tímto aktem je informace oficiálně přístupná všem 182 členským zemím OIE. Ta je v oblasti veterinární medicíny tím, čím je Světová zdravotnická organizace (WHO) v oblasti humánní medicíny,“ uvedla SVS. „Věřím, že třetí země, které z důvodu nákazy omezily obchod s drůbeží a drůbežími produkty z ČR, opět tato omezení zruší. Není pro ně již žádný racionální důvod. To, že jsme se pseudomoru dokázali, navíc v krátké době, zcela zbavit, svědčí o tom, že české dozorové orgány fungují na vysoké úrovni,“ sdělil ministr zemědělství Miroslav Toman. V souvislosti s pseudomorem drůbeže oficiálně oznámily omezení obchodu s ČR pouze Ukrajina a Rusko. Nicméně jednotlivé nečlenské země EU tuto povinnost nemají a až v konkrétních případech se mohou vývozci setkávat z důvodu nepříznivé nákazové situace s překážkami.
Ohnisko pseudomoru bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji letos v dubnu. Jednalo se o první výskyt nákazy na území ČR po 20 letech. K dalšímu potvrzení nákazy v chovu poté již nedošlo. Chovatelé drůbeže by ale měli i nadále dodržovat zásady biologické bezpečnosti v chovech. „Mezi ně patří zejména zamezení kontaktu volně žijících ptáků s chovanými ptáky. Je třeba také zvýšené opatrnosti při přesunech ptáků, výstavách, či nákupech,“ upozornil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down