Obchody na dřevařském trhu byly vloni průměrné

Celková bilance obchodování na dřevařském trhu Českomoravské komoditní burzy Kladno dosáhla v loňském roce 239 tisíc metrů krychlových dříví, respektive ve finančním vyjádření 462 milionů korun. Rok 2014 se tak úrovní kontraktace zařadil mezi průměrné, když překročil roční bilance z let 2007 až 2010, za roky 2011 až 2013 ale zaostal. Informoval o tom mluvčí kladenské burzy Martin Soukup.

„Důvodem poklesu objemu kontraktace byla nižší nabídka, a to zejména ve druhém a třetím čtvrtletí,“ uvedl předseda burzovní komory Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKBK) Pavel Štorkán.

Zvýšený objem nabídky dříví, zejména státní provenience, zvedl obchodování v samém závěru roku. Během prvních dvou prosincových týdnů bylo kontrahováno asi 48 tisíc kubických metrů dříví s dodávkou v letošním prvním čtvrtletí v hodnotě 96 milionů korun. I díky tomu skončilo 4. čtvrtletí 2014 svým objemem 60,4 tisíce metrů krychlových dříví hned za nejúspěšnějším prvním čtvrtletím (80,1 tisíce metrů krychlových).

Z loňských cenových údajů vyplývá, že čtvrtletní cenový průměr nejprodávanější smrkové kulatiny (kvalita A/B, tloušťkový stupeň 2b, dodací podmínka EXW) dosáhl na burze v prvním čtvrtletí 2014 úrovně 2464 Kč/m3, ve druhém čtvrtletí vzrostl proti předchozímu kvartálu o 0,9 % na 2485 Kč/m3, ve třetím čtvrtletí byl zaznamenán růst na 2699 Kč/m3 a ve čtvrtém čtvrtletí pokles o 2,8 % na 2623 Kč/m3. V meziročním srovnání klesla cena ve čtvrtém čtvrtletí o 3,5 %.

Loni bylo na burze uzavřeno 234 kontraktů, na každý z nich pak průměrně připadalo 1021 m3 dříví, ve finančním vyjádření 1,974 milionu korun.

Nejobchodovanějším produktem v uplynulém roce zůstala smrková kulatina, která se na celkové bilanci podílela 60 procenty (v roce 2013 byla její váha 56 procent). Podíl jehličnaté vlákniny na ročním objemu dosáhl 31,5 %, podíl dřevoviny činil 3,9 %, listnaté vlákniny 2,2 % a borové kulatiny rovněž 2,2 %. Zbytek tvořily okrajové sortimenty.

Dřevařskou burzu jako trh se surovým dřívím organizuje Českomoravská komoditní burza Kladno od srpna 2005. Funkci cenového vodítka plní zejména u dvou základních sortimentů – smrkové kulatiny a smrkové, respektive jehličnaté vlákniny. Základním výstupem jsou vážené průměry cen zobchodovaných sortimentů vydávané v podobě týdenních kurzovních listů. Cenová data jsou dále agregována do čtvrtletních průměrů, které vypovídají o cenových trendech v celém lesnickém a dřevařském sektoru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down