09.10.2000 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obilí se letos urodilo méně

Základních obilovin se letos sklidilo 6,209 milionu tun, uvádí Český statistický úřad ve svém odhadu k 15. září, který již vychází z výsledků ukončené sklizně. Oproti předchozímu odhadu se předpokládaná sklizeň příliš neliší. V prognóze k polovině srpna ČSÚ avizoval sklizeň 6,221 milionu tun. Loni dosáhla celková sklizeň obilovin (bez kukuřice na zrno) 6,655 milionu tun.

Statistikové upřesnili také hektarové výnosy základních obilovin. U pšenice celkem zvýšili srpnový odhad z 4,18 tuny na 4,23. Před rokem činil její průměrný výnos 4,65 tuny z hektaru. ČSÚ potvrdil propad ve sklizni ječmene celkem. Proti srpnovému odhadu ještě snížil očekávaný hektarový výnos ze 3,44 tuny na 3,35 tuny, zatímco v loňském roce sklízeli pěstitelé v průměru 3,94 tuny.
V září poprvé šetřil ČSÚ podle Jiřího Hrbka také předpokládanou úrodu kukuřice na zrno. „Očekávaná produkce dosáhne 229 tisíc tun, což představuje 88 procent loňské sklizně,“ porovnal Hrbek. Doplnil, že pokles způsobil především o 0,76 tuny (o 11,5 procenta) nižší hektarový výnos, který má být v průměru 5,84 tuny z hektaru. Včetně kukuřice bude celková sklizeň obilovin proti minulému roku o téměř sedm procent nižší (o 476 tisíc tun).
Také řepky se sklidilo méně než loni - podle odhadů ČSÚ o 8,3 procenta. Celková produkce je 854 tisíc tun. Na nižší sklizni se podle Hrbka podílí jak menší osetá plocha o téměř sedm procent, tak i hektarový výnos skoro o dvě procenta. Statistický úřad upřesnil také očekávanou sklizeň brambor, která by měla být o 4,5 procenta vyšší ve srovnání s předchozím rokem. Naopak o 2,4 procenta má být nižší úroda cukrovky. „Letošní hektarový výnos brambor 21,24 tuny i cukrovky 42,65 tuny patří za posledních deset let k nadprůměrným,“ zdůraznil Hrbek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down