Obilí se podle prvního odhadu ČSÚ sklidí podobně jako loni, řepky bude víc

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvních odhadů statistiků měla být srovnatelná s loňskou. Očekává se, že klesne o 0,9 procenta na 7,161 milionu tun. Odhadovaný hektarový výnos bude meziročně o 5,7 procenta nižší. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,065 milionu tun, což ve srovnání s loňskými údaji znamená o 3,9 procenta více. Hektarový výnos řepky má být o 3,4 procenta vyšší než minulý rok. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Během léta údaje o sklizni ještě několikrát zpřesní.

Více se letos zřejmě sklidí pšenice ozimé, ječmene ozimého a tritikale. Naopak menší úroda se očekává u žita a všech druhů jarních obilovin.

"Podle prvních odhadů je úroda základních obilovin zatím příznivá a převyšuje sedm milionů tun. Díky rozšíření osevní plochy je očekávaná sklizeň téměř srovnatelná s loňskou skutečností a je o tři procenta vyšší než pětiletý průměr. Hektarový výnos je ale meziročně slabší," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Očekávaná úroda základních obilovin, tedy bez kukuřice na zrno, má dosáhnout 7,161 milionu tun. Ve srovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní je o 64 tisíc tun nižší, tedy o necelé procento. Osevní plochy se rozšířily meziročně rozšířily o 5,1 procenta, což znamená o 64 tisíc hektarů na 1,299 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,51 tuny na hektar je meziročně o 5,7 procenta nižší.

Nejpěstovanější plodinou na českých polích zůstává pšenice ozimá, která letos zabírá téměř třetinu celkové osevní plochy. Odhadovaná úroda 4,709 milionu tun je meziročně o 2,6 procenta vyšší.

Řepka zůstává po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, zabírá 14 procent z celkové osevní plochy. Letos se pěstuje na 344 tisících hektarů, tedy na téměř stejné ploše jako loni. Díky vyššímu očekávanému hektarovému výnosu 3,10 tuny na hektar se sklidí 1,065 milionu tun řepky. Meziročně to je o 40 tisíc tun víc, tedy o necelá čtyři procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down