29.08.2006 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obilí ve středních Čechách je už téměř sklizeno

V současné době je ve Středočeském kraji, kde nepříznivé počasí výrazně zpomalilo sklizeň, pod střechou zhruba 93 procent ploch obilovin. Rychle se ale zhoršují výnosy a kvalita. Zatímco před týdnem byl průměrný výnos sklizených obilovin 4,65 tuny na hektar, nyní klesl na 4,45 tuny na hektar. Výnosy budou letos nižší zřejmě o 15 až 20 procent. Uvedla ti řekla ředitelka krajské agrární komory Dagmar Mocová.

Zemědělcům se dosud podařilo sklidit zhruba 262 220 hektarů z celkové osázené plochy 281.650 hektarů. V posledních dnech se postup prací výrazně zpomalil. "Nepostupuje se rychle. Počasí je velmi složité a rozdílné v jednotlivých oblastech," řekla Mocová. Rychle se tak podle ní zhoršuje kvalita a výnosy. Pšenice a ječmen, které zůstávají dosud na poli, jsou také značně prorostlé plevelem. Tempo sklizně neustále brzdí srážky. Obilí, které se nyní sklízí, je tak již poškozeno deštěm a vlhkem.
Zemědělci v kraji již sklidili na všech plochách ječmen ozimý s průměrným výnosem 4,2 tuny na hektar, tedy o deset procent nižším než loni. Ječmen jarní se podařilo sklidit zhruba z 94 procent. Právě u této důležité plodiny se přitom prohlubují ztráty a výnosy, proti situaci před týdnem klesly v průměru z 4,27 na 4,09 tuny na hektar.
Pšenici ozimou zemědělci již sklidili na 95 procentech ploch s průměrným výnosem 4,87 tuny na hektar, pšenici jarní na 71 procentech a její průměrný výnos klesl na 3,94 tuny na hektar. U konce je v kraji sklizeň řepky s průměrným výnosem 3,2 tuny na hektar. Je o devět procent vyšší než loni a mírně vyšší než aktuální celorepublikový průměr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down