20.06.2000 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obilnářské fórum doporučilo, jak obchodovat s obilím

Současná situace celého odvětví zemědělské výroby je kritická a tento stav navíc letos prohlubuje vliv dlouhotrvajícího sucha a vysokých teplot v jarním období. Konstatovali to účastníci IV. Agrárního obilnářského fóra, které se konalo včera v Havlíčkově Brodě. Na shromáždění, které organizovala Agrární komora ČR, přijeli zemědělci, zpracovatelé, zástupci potravinářských a obchodních společností z celé republiky.

Obilnářské fórum podpořilo požadavky, které již 18. května přijalo ve svém prohlášení k mimořádné situaci představenstvo AK. K tomu ještě připojilo pět dalších, a to zrušení licencí pro vývoz obilovin, zavést opatření pro účinnou ochranu tuzemského trhu proti nekalým a podvodným praktikám při dovozu komodit, které mohou čeští producenti vyrábět sami. Účastníci havlíčkobrodského fóra dále požadují, aby co nejdříve zahájil svoji činnost zemědělský intervenční fond, urychleně vstoupil v platnost zákon o zemědělských skladních listech a zemědělských veřejných skladech a byl také přijat zákon o marketingovém fondu.
Z obilnářského fóra vzešla také doporučení zemědělcům, nákupním organizacím, mlynářským a obchodním společnostem, k nadcházejícím žním. Zemědělci by neměli prodávat potravinářskou pšenici za ceny, které jsou nižší než současná světová cena. Zálohu 3300 korun za tunu, kterou stanovil Státní fond tržní regulace, je proto třeba považovat za minimální zálohu a měla by být zaplacena celá po dodání, nikoli ve dvou fázích, jak rozhodla Rada SFTR.
V závěrech přijatých na Obilnářském fóru se rovněž doporučuje umožnit zpětný odkup potravinářské pšenice ze SFTR za úhradu předem stanovených skladovacích nákladů. V případě prodeje pšenice ze zásob fondu na vnitřní trh by se neměla prodávat pod světové ceny a k tomu připočtených 10 procent na úhradu skladovacích a dalších nákladů. K nákupu řepky se doporučuje odvodit cenové rozpětí prodeje a nákupu z ceny možného dovozu této komodity. Obilnářské fórum rovněž vyzvalo mlynáře a další zpracovatele, aby zkrátili dobu splatnosti do 30 dnů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down