Za prvních deset dní od zahájení intervenčního nákupu přijal Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nabídky na 487 403 tun obilí. Z toho 337,7 tisíce tun představují tzv. loco nabídky, což je obilí, které se už nachází v intervenčních skladech. Necelých 150 tisíc tun tedy tvoří tzv. destinační nabídky, tj. především obilí od pěstitelů.
V celkových nabídkách naprosto převládá pšenice, které SZIF podle Michala Sochora z tiskového oddělení eviduje přes 442 tisíc tun. Prodávající fondu nabídli také téměř 29 tisíc tun ječmene a 16,4 tisíce tun kukuřice. Nejvíce loco nabídek, tedy obilí od výkupců, přijal fond v prvních třech dnech od zahájení nákupu. Bylo to téměř 330 tisíc tun, což prakticky odpovídá smluvním skladům u výkupních organizací. Výše destinačních nabídek se v jednotlivých dnech pohybuje od zhruba osmi tisíc do 26,5 tisíce tun. Nabídnuté obilí tedy o více než sto tisíc tun už převyšuje skladovací možnosti fondu.
„Naše kapacity jsou vyčerpané, ale s tím jsme počítali,“ řekl ředitel SZIF Jan Höck minulou středů poslancům sněmovního zemědělského výboru, kteří se zajímali o průběh nákupu. „Pro čtyři země unie, které nemají přístup k moři, je ze strany Evropské komise příslib přijmout zvláštní podmínky při vývozu obilí,“ uvedl. Zopakoval také, že skladovatelé slíbili poskytnout další prostory tak, jak se jim budou uvolňovat po využití obilí do krmných směsí. „Pokud by byl převis nabídek nezvladatelný, řešil by se skladováním v Německu,“ dodal Höck.