Obilovin se letos sklidí o pětinu méně

Letos bude zřejmě třetí nejnižší sklizeň obilovin včetně kukuřice v posledních deseti letech. Vyplývá to z odhadu sklizně Českého statistického úřadu k 15. září. Podle statistiků letošní sklizeň obilovin včetně kukuřice klesne o pětinu na 6,54 milionu tun. V porovnání s loňským rokem odhadují i nižší sklizeň okopanin, cukrovky a brambor. Nárůst produkce se naopak očekává u kukuřice na zeleno a siláž.

Očekávaná produkce obilovin včetně kukuřice na zrno se meziročně propadne o 1,73 milionu tun. Na tomto výrazném snížení produkce se nejvýznamněji podílí pšenice a kukuřice na zrno, uvádí Česku statistický úřad.
Celkové osevní plochy obilovin se proti roku 2011 snížily o 1,8 procenta. Výrazně nižší je ale jejich očekávaný průměrný hektarový výnos, snížil se téměř o pětinu. První letošní odhad sklizně kukuřice na zrno je meziročně nižší o 26,4 procenta. Osevní plocha kukuřice na zrno zůstala téměř na úrovni minulého roku, očekávaný hektarový výnos bude ale významně nižší, a to o 18,7 procenta.
Podle statistiků se celková sklizeň brambor meziročně snížila o 18,8 procenta na 654 000 tun. Snížení ovlivnil pokles hektarového výnosu o 9,3 procenta a zmenšení osázené plochy o 10,6 procenta. Plocha osázená bramborami se trvale snižuje, letos se pěstovaly na výměře téměř o 40 procent menší než před deseti lety.
Sklizeň cukrovky byla nižší o 11,5 procenta a činila 3,45 milionu tun. Snížila se kvůli poklesu hektarového výnosu, osevní plocha cukrovky se meziročně zvýšila o 4,9 procenta na 61 000 hektarů.
Statistici odhadli letošní úrodu řepky na 1,127 milionu tun, což je meziročně o 7,7 procenta více. Zvýšení produkce je dáno rozšířením osevní plochy o 7,5 procenta na rekordních 401 000 hektarů. Naproti tomu statistici očekávají pokles sklizně slunečnice a máku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *