25.03.2004 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Objem tuzemské produkce chmele v unii nepoklesne

Česká republika se po přičlenění k EU zřejmě stane po Německu druhým největším producentem chmele v unii. Tuzemská produkce chmele by totiž měla zůstat zhruba na současné úrovni kolem 6000 tun ročně. Také plochy by se měly udržet na nynějších 6000 hektarů. Informoval o tom předseda Svazu pěstitelů chmele Bohumil Pázler.

Domácí pěstitelé se ale potýkali s tím, že plodina byla kvůli propadu cen poslední léta ztrátová. Chmelaři dostanou dotace na pěstování asi 6500 korun na hektar, což ale nedosáhne výše u evropských konkurentů. "Bohužel ani tato podpora neudělá v objemu tolik, kolik pěstitelé dostávali na obnovu chmelnic z našich místních dotací," uvedl Pázler. Dotace na obnovu by proto chtěli obnovit. Téměř 50 procent chmelnic je totiž starších než 15 let, které představují určitou kritickou hranici. Rentabilita pěstování by se podle Pázlera měla v EU zlepšit vzhledem k novým podporám na pěstování. V posledním období dostávali zemědělci z koruny vložené do chmele v lepším případě zpět 97 haléřů. Cílem pěstitelů je do budoucna mírně zvednout produkci z hektaru, aby se zlepšila ekonomika pěstování.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down