Objevili geny, které umožňují rostlinám symbiózu s houbami

Tým vědců z ČR, USA a Nizozemska objevil geny umožňující rostlinám symbiózu s půdními houbami, které jim poskytují vodu a minerální živiny. Působí prostřednictvím rostlinných hormonů zvaných strigolaktony. Tyto hormony mohou být využity například v zemědělství v boji proti plevelům. Informovala o tom Markéta Růžičková z Akademie věd ČR.

U většiny rostlin se vyskytuje takzvaná arbuskulární mykorhiza. Jde o symbiózu s některými druhy hub, při níž houbová vlákna pronikají do buněk v kořeni. Soužití je pro rostlinu výhodné, protože jí houba dodává z půdy vodu a minerály, k nimž by se kořeny nedostaly. Rostlina naopak poskytuje houbě cukry a jiné organické živiny. Musí proto kontrolovat, zda se houbová vlákna nerozrůstají v kořeni víc, než je nutné. Jinak by soužití rostlině spíše škodilo.
Vědci k objasnění tohoto procesu použili jako pokusnou rostlinu tolici, blízce příbuznou vojtěšce. Zkoumali, jak se mění intenzita mykorhizy v závislosti na hladině fosforu nebo na předchozí kolonizaci kořenů houbou. Podařilo se jim identifikovat geny, které reagují na studované podněty a v případě potřeby tlumí rozvoj mykorhizy. Působí přitom prostřednictvím strigolaktonů, snižují jejich koncentraci v kořenech, což potlačuje růst houbových vláken.
"Strigolaktony byly jako rostlinné hormony popsány teprve roku 2008 a od té doby postupně vychází najevo, co všechno v rostlinách ovlivňují," uvedla Kristýna Floková, která působí v olomoucké Laboratoři růstových regulátorů. "Strigolaktony mají navíc i potenciál pro praktické využití například v zemědělství v boji proti parazitickým plevelům, které napadají hospodářsky významné plodiny a způsobují obrovské ztráty na výnosech, zejména v oblastech centrální Afriky, jižní a východní Evropy," dodala vědkyně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. O něčem podobném mi kdysi vyprávěl jeden známý, který bydlí v Tbilisi. V Nepálu jsou prý nějaké houby cordyceps, které fungují na podobném principu a díky tomu se jim daří v přírodě (jinde je v přírodě už prakticky nenajdete). Místní domorodci samozřejmě nevědí, že jde o nějaký gen umožňující symbiózu, ale toho principu už roky využívají. Houbu pak používají jako takový lék na všechno od odřeného kolena až po rakovinu (trochu přeháním). Kdyby vás o tom něco zajímalo, tak o cordycepsu píšou třeba tady: https://www.hackni-svuj-zivot.cz/zdravi/leciva-houba-cordyceps/ , je to poměrně zajímavé. I když nejsem nějaký velký příznivce čínské medicíny, to, že to Číňani přežili o mnoho generací déle než my bez nutnosti západní medicíny, je fascinující.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down