Velké množství toxických látek zjistili veterináři v živočišných potravinách v okolí Spolany. V květnových vzorcích dvanácti vajec od tří chovatelů bylo zjištěno několikanásobné překročení limitů toxických látek (PCB a DDT). Ve všech šesti zkoumaných vzorcích ryb byl nadlimitní obsah rtuti. Nyní jsou na pořadu králíci.
Veterináři informovali chovatele, že vejce, slepice a ryby jsou nepoživatelné. Mohou být kontaminovaná i další drobná hospodářská zvířata. Informoval o tom Jiří Drápal ze Státní veterinární správy.
Jak dodal úřad vybere vajíčka od chovatelů, kteří nežijí v
zatopené části obce, aby se zjistila souvislost se záplavami.
Výsledky by měly být známy příští týden ve čtvrtek.
V květnu odebrali veterináři vejce v zatopené části obce Libiš. Právě v jejím katastru z velké části Spolana leží. Současně odebrali vzorky šesti ryb z nedaleké pískovny v Mlékojedech.
Starostka Libiše Jindra Hudcová potvrdila, že výsledky vzorků obdržela v pátek a že chovatelé již také tyto informace dostali. Vedení obce podle ní ale žádná opatření zatím nechystá a čeká na pokyny mělnických hygieniků a veterinářů. Ti se již v obci objevili a měli by na toto téma jednat začátkem července.
Průnik toxických látek do potravinového řetězce v obci Libiš poprvé prokázaly vzorky sdružení Greenpeace již loni na podzim. Mimo možné kontaminace těžkými kovy a polychorovanými bifenyly upozorňovali aktivisté také na rizikové dioxiny. Na testy těchto látek však zatím veterinární správa nedostala peníze. Požádala proto o 300 000 korun ministerstvo zemědělství. Jeden test na obsah dioxinů stojí 20 000 až 26 000 korun, analýza vajíčka na další látky přijde na 4700 korun.
Veterináři se nyní chystají kontrolovat také dravé ryby a
černou zvěř žijící na území postiženém povodněmi.