07.01.2003 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obliba kvalitních vín roste

Konzumace vína zažívá v posledních dvou letech po celém světě značnou popularitu a s tím souvisí i růst jeho prodeje. Nejde jen o země střední a západní Evropy, kde se spotřebují dvě třetiny celosvětové výroby vína, ale v posledních letech posilují USA, Kanada a vyspělé asijské země.

Jak před časem řekl obchodní ředitel společnosti Bohemia Sekt starý Plzenec Dalibor Šebela, roste nabídka kvalitních druhů odrůdových i prémiových vín a zvyšuje se počet lidí, kteří mají víno jako svého koníčka. Přitom lihoviny podle něj zaznamenávají ve vyspělém světě už pátým rokem propad prodeje a pivo také, i když celosvětově je konzumace zlatavého moku stabilní díky jeho výrazně rostoucí spotřebě v Polsku, Rusku a na Ukrajině. Pokles konzumace destilátů a piva je dán podle Šebely vyšší koupěschopností lidí, vyspělejšími spotřebiteli a moderním způsobem života, kdy lidé více pracují, sportují a častěji řídí motorová vozidla. Od roku 1994 se u nás každoročně zvyšovala spotřeba vína o čtyři až šest procent. V roce 2001 vypil každý občan České republiky 15 až 16 litrů vína. Loni sice podle odborníků prodej vína stagnoval, ale o více než pět procent se zvýšily tržby za tento nápoj, neboť lidé kupují kvalitnější značky. Dovoz vína se trvale pohybuje kolem 40 procent roční spotřeby, ovšem téměř naprostá většina importovaných vín jsou levná stolní vína. Šebela však soudí, že kvalitní české výrobce nijak neohrožují.
Tuzemští konzumenti vína se nemusejí v letošním roce obávat, že sáhnou hlouběji do peněženek. Největší domácí zpracovatelské firmy jejich oblíbený nápoj nezdraží, až na výjimky, a to půjde pouze o korunové položky. Ceny se mají udržet i přes to, že loni vinařské podniky zaplatily za kilogram hroznů v průměru o jednu až dvě koruny více a k tomu odvedou jednu korunu z každé láhve do Vinařského fondu. Generální ředitel Vinných sklepů Valtice Antonín Šťastný řekl, že podnik zachová cenu u vín jakostních, u starších ročníků pak zdraží o státem uznanou inflaci. "Problémem českého trhu zůstávají drahá stolní a levná špičková vína," uvedl s tím, že obor stále není připraven na působení EU. Beze změny ponechá cenu ročníkových a přívlastkových vín Znovín Znojmo se sídlem v Šatově a úpravu cen nepřipravuje pro příští rok ani Víno Mikulov, součást skupiny Bohemia Sekt, který chce do popředí zájmu spotřebitelů v budoucnu prosadit zejména vína ročníková. Ani plánované zvýšení spotřební daně by podle generálního ředitele společnosti Bohemia Sekt. Josefa Vozdeckého prodej vína nemělo snížit. U klidných vín je totiž daň nulová a u šumivých a dezertních by se zvyšovat neměla.
Loňská sklizeň hroznů vinné révy v ČR skončila s odhadovaným hektarovým výnosem kolem 5,8 tuny, což je na úrovni desetiletého průměru a podle tajemníka Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Martina Půčka dosáhla cukernatost hroznů až úrovně vynikajících let 1997, 1999 a 2000. Typické tuzemské odrůdy Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský budou podle Půčka v kategorii přívlastkových vín velmi aromatické, u červených vín lze očekávat vysokou barevnost a příjemný obsah kyselin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down