Obnova polních cest na Vysočině stojí miliony korun

Státní pozemkový úřad (SPÚ) letos na Vysočině vybuduje nebo opraví podle návrhů z komplexních pozemkových úprav polní cesty a vodní nádrže za více než 56 milionů korun. V nákladech je zahrnuta i cena nové zeleně. Snahou je zajistit dostupnost pozemků, zlepšit vzhled krajiny a přispět k ochraně půdy či vody nebo biodiverzity. Ještě do podzimu chce obnovit také cestu u Naloučan na Třebíčsku za více než 12 milionů korun. Uvedl to mluvčí SPÚ Jiří Pivrnec.

Cesta v Naloučanech, dlouhá asi 1,6 kilometru, bude asfaltobetonová, napojí se na cestu vybudovanou loni v katastru sousední obce Jasenice. SPÚ nyní hledá dodavatele. Termín dokončení je 30. listopadu. Její obnova vzešla z komplexních pozemkových úprav dokončených podle starosty Naloučan Antonína Havlíčka v roce 2013. Majitelé pozemků se podle něho dokázali shodnout jak na obnově cesty, výsadbě zeleně, tak na budování biokoridorů. Úpravy se v obci projednávaly asi pět let. "Obnovení cesty vítáme, i když to pro nás bude znamenat v budoucnu vyšší náklady na její údržbu," řekl Havlíček. Vybudované cesty se stávají majetkem obce. Před dokončením jsou v kraji polní cesty v obcích Jamné a Mysliboř na Jihlavsku, v Arneštovicích na Pelhřimovsku nebo Velká Losenice na Žďársku. "V roce 2019 investuje SPÚ do realizace polních cest včetně doprovodné zeleně a vodní nádrže celkem 56 135 397 korun. K tomu je nutno připočítat cenu připravovaných veřejných zakázek na realizace s termínem dokončení v roce 2019. Předpokládaná hodnota těchto zakázek činí 29 810 710 korun," řekl Pivrnec. Loni bylo v kraji obnoveno nebo nově vybudováno 18 polních cest v hodnotě přes 100 milionů korun. Kromě toho, že slouží zemědělcům, jsou podle Pivrnce přínosné i pro pěší a cykloturistiku. "Neméně důležitými funkcemi jsou funkce protierozní a vodohospodářské, kdy systém vhodně navržených cest spolu s příkopy, průlehy či protierozními mezemi tvoří trvalou překážku zpomalující povrchový odtok. Odtékající voda je bezpečně svedena do vodotečí, nádrží nebo suchých nádrží," řekl Pivrnec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down