Obnovu lesa Moravské Sahary po velkém požáru komplikovaly ponravy chrousta

Více než 1,25 milionu sazenic použily Lesy České republiky na obnovu lesa po požáru na území takzvané Moravské Sahary u Bzence na Hodonínsku. Hořet tam začalo na konci května 2012 a pět dní s požárem bojovalo 1600 hasičů z deseti krajů. Hořelo na 165 hektarech, rozloha holiny vzniklé po požáru a odtěžení poškozených stromů byla 113 hektarů. Uvedla to mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Situace na jižní Moravě ale byla jiná, než bude po nynějším rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko. Liší se nejen přírodní podmínky, tedy písčitá půda na rovinatém Bzenecku od hornatého Českého Švýcarska, ale rozdílný bude zřejmě i způsob obnovy. Zatímco na Moravské Sahaře vlastník začal les obnovovat, v národních parcích je často obnova ponechána čistě na přírodě. Lesy ČR začaly s obnovou poničených porostů na jaře 2013. "Jako hlavní dřevina byla využita borovice lesní a na příznivějších lokalitách byly vneseny listnaté dřeviny, tedy dub zimní, lípa malolistá a buk lesní, které mají v budoucnu plnit funkci protipožárních pásů," sdělila Jouklová. Krátce po výsadbě ale začaly sazenice ve velkém hynout kvůli ponravám chrousta, které ničily jejich kořeny. "Navzdory vysokým teplotám dosažených v porostech při požáru, se početnost ponrav v půdě nesnížila. Největší množství ponrav se nacházelo v mladých porostech II. věkové třídy a ztráty na sazenicích způsobené ponravou zde přesahovaly 90 procent. Úhyn sazenic na podzim roku 2013 dosahoval v průměru 73 procent," upozornila. V roce 2013 vysázely Lesy ČR 378 000 sazenic na ploše 45 hektarů, kvůli škodám na sazenicích pak výsadbu pozastavily a dál sázely pouze na místech, kde se v kontrolních sondách vyskytoval menší počet ponrav. V roce 2014 se zalesnily výzkumné plochy a další velká výsadba pokračovala na podzim roku 2014. Během roku 2014 bylo na místě požáru vysázeno 480 000 sazenic. Zalesnění celé plochy požářiště pokračovalo až do roku 2016, ponravy chroustů opakovaně na nových výsadbách škodily, už ale ne tak masivně jako v roce 2013. Náklady přesáhly 12 milionů korun a vysazeno bylo 1,1 milionu sazenic na ploše 132 hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down