Obnovu rybníků komplikuje legislativa

Degradace zemědělské půdy roste, dosavadní opatření státu k zastavení tohoto nežádoucího vývoje nejsou totiž dostatečně účinná. Podle Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) mnohé zákony a vyhlášky upravující podmínky hospodaření na zemědělské půdě jsou v rozporu s vyjádřením politiků o nutnosti stav naší krajiny zlepšit. Proto ASZ požaduje snížení nebo úplné zrušení poplatků za vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu (ZPF) při vytváření tůní a některých typů rybníků. Uvedl to počátkem prosince na tiskové konferenci v Praze předseda ASZ Josef Stehlík.

Podle Stehlíka se problém mimo jiné týká zakládání a obnovy rybníků, na kterou hodlá ministerstvo zemědělství poskytnout do roku 2021 dotace ve výši 1,25 miliardy korun. Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková připomněla, že v rámci programu na stavbu a ochranu rybníků je možné žádat o dotaci na výstavbu nových rybníků s extenzivním chovem ryb. Výše podpory ze strany ministerstva je do výše 80 procent stavebních nákladů. Realizaci daného opatření však komplikuje skutečnost, že rybník je podle příslušných zákonů stavbou, a plochu, na které má být rybník vybodován, je proto třeba vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Výše poplatků za vynětí samozřejmě mnohé zemědělské podnikatele od stavby či obnovy rybníků odrazuje. Potíže jsou podle něj i u pozemků, které kdysi byly zemědělské, poté se ale zaplevelily a vyrostly na nich náletové dřeviny.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 50/2016

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down