27.05.2019 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obory zemědělských škol potřebují úpravu, míní školní asociace

Obory vyučované na středních zemědělských školách potřebují upravit parametry vzdělávání. Proti požadavku zaměstnavatelů, aby absolventi měli praktické dovednosti, jdou státní maturity a nárůst všeobecných informací, které musí žáci pojmout, řekl předseda Asociace vzdělávacích zařízení pro rozvoj venkovského prostoru Otakar Březina. Zájem o zemědělské obory je podle něj letos menší než před rokem, školy proto vypisují druhá kola přijímacích zkoušek. Volná místa má i humpolecká škola, kterou Březina vede.

"Dlouhodobě bojujeme proti povinné matematice. Domníváme se, že zrovna na zemědělské obory se moc nehodí, protože matematika je pro nás okrajová záležitost," řekl Březina.

Zemědělské školy podle něj musí na pracovní trh dodat především lidi ochotné pracovat v konvenčním a ekologickém zemědělství s širokým záběrem odborných vědomostí, přílišná specializace není na místě. "Zemědělské podniky volají po absolventech s maturitou, protože věková struktura jejich zaměstnanců je vysoká. Potřebují ale takového člověka, který se v oboru vyzná obecně, drobnou specializaci mu zajistí sami," řekl Březina. Nutností podle něj bude zařadit do výuky robotizaci a automatizaci a další prvky, o kterých se mluví v souvislosti s průmyslem 4.0 neboli čtvrtou průmyslovou revoluci odrážející trend digitalizace.

Asociace nyní řeší změny ve vzdělávacích programech s Národním ústavem odborného vzdělávání, který zaštiťuje jejich tvorbu. Chce do nich dostat moderní prvky a zároveň vyvážit poměr mezi všeobecnou a odbornou složkou vzdělávání. "Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany na nás tlačí odborná veřejnost, aby chodili absolventi co nejlépe připravení na praxi, a z druhé strany jsme tlačeni z ministerstva školství, abychom navyšovali počty hodin obecně vzdělávacích předmětů," řekl Březina.

Česká zemědělská akademie Humpolec má nyní asi 15 volných míst v oborech s maturitní zkouškou. Volná místa jsou i v učňovských oborech. U žádného z nich ale nehrozí, že by se v příštím školním roce neotevřel, řekl Březina. Školu navštěvuje asi 450 žáků, 40 z nich letos maturuje a asi 60 čekají učňovské zkoušky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down