17.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obrat: výkupní cena prasat podle ČSÚ stoupá

Farmáři ve 38. týdnu prodávali zpracovatelům prasata za 36,25 koruny za kilogram, což je o 27 haléřů více než před týdnem. Znamená to, že pokles se po měsíci zastavil a cena začíná stoupat Informoval o tom Český statistický úřad.

Důvodem zdražení je podle odbytového družstva Centroodbyt nedostatek vepřů a také vyšší spotřeba. Tu ovlivňuje konec dovolených a začátek školního roku. Zdražení by se mohlo promítnout na pultech obchodníků růstem cen vepřového o pět až deset procent, odhaduje družstvo. Z jiného šetření ČSÚ ale vyplývá, že vepřové na pultech obchodů prozatím stále zlevňuje.
Z ostatních jatečných zvířat zdražily krávy o šest haléřů na 25,23 Kč/kg. Naopak cena býků klesla o 57 haléřů a dostala se pod 40 Kč/kg. Ve 38. týdnu činila v průměru 39,65 Kč/kg.
Zlevnila také pšenice, kterou pěstitelé prodávali za 3,19 Kč/kg.
Mírné zdražení ČSÚ zaznamenal u kuřat, brambor a mléka. Cena brambor za poslední týden vzrostla o sedm haléřů na 2,69 Kč/kg, litr mléka podražil o tři haléře na 7,98 Kč a cena kuřata se zvýšila o dva haléře na 22,23 Kč/kg.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down