Obrovský zájem o navýšení mléčné kvóty

O zvýšení své dodávkové kvóty požádalo ke konci srpna 1132 producentů mléka, kteří by chtěli zvednout limit dohromady o 229 milionů kilogramů. Našemu týdeníku to sdělila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Jitka Sluková. Fond však může z národní rezervy rozdělit k 1. říjnu pouze 25,5 milionu kilogramů. Z tohoto množství musí přednostně uspokojit čtyři začínající producenty, kteří celkem požádali o mléčnou kvótu ve výši 873 tisíc kilogramů.

Limit pro přímý prodej chce o 297 tisíc kilogramů zvýšit 22 chovatelů, novou kvótu pro prodej mléka ze dvora ve výši 5,545 milionu kilogramů chce přidělit pět zájemců. Z rezervy může fond na přímý prodej rozdělit limity v souhrnné výši dva miliony litrů.
Vláda dosud neschválila nařízení, podle kterého se má národní rezerva rozdělovat. Návrh počítá s tím, že šanci mají držitelé kvóty, kteří ji v období od letošního 1. dubna do 31. července naplnili z 35 procent. „Při rozdělení rezervy se bude přihlížet ke skutečné výrobě žadatelů v uvedeném období a počtu zájemců o navýšení kvóty,“ uvedla Sluková. Připomněla, že příště se má rezerva rozdělit k 1. březnu, tedy ještě v tomto kvótovém roce. Zemědělci, kteří dodávkový limit naplní do konce prosince na 75,5 procenta, pak musí podat žádost do konce ledna příštího roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *