Obslužnost venkova by podpořil prodej potravin v pobočkách pošty a pojízdné prodejny

V podpoře obslužnosti venkova by mohl pomoci prodej základních potravin v partnerských pobočkách pošty nebo podpora pojízdných prodejen. Prodej potravin v malých obcích by se pak mohl označit za veřejnou službu. Navrhuje to Ministerstvo zemědělství v materiálu, který v pondělí posoudí vláda. Venkov by mohlo zatraktivnit také rychlé internetové připojení.

V Česku podle materiálu dlouhodobě přetrvává nedostatečná výše placených daní na malých obcích vzhledem k jejich rozvojovým potřebám i údržbě obecního majetku. Podle resortu je problémem ztrátovost obchodů na malých obcích s méně než 1000 obyvateli. „Situace je nejvíce kritická v malých obcích pod 500 obyvatel,“ uvádí se v materiálu. Kromě podpory, kterou dává Ministerstvo průmyslu a obchodu, navrhuje resort i svá opatření. Jedním by mohla být finanční podpora samospráv, které zajišťují nebo se podílejí na provozu prodejen, například pokud jim poskytují prostory.

Podle ministerstva by za splnění některých podmínek bylo možné označit zajištění potravinové obslužnosti v obcích pod 1000 obyvatel za veřejnou službu, která by měla nárok na veřejnou podporu. Dotace by tak sloužila výhradně na částečné pokrytí vynaložených mzdových prostředků, včetně pojistného na sociální a zdravotní pojištění personálu prodejny, upozorňuje ministerstvo. O přidělení podpory a její výši by rozhodovalo tamní zastupitelstvo. Maximum podpory by bylo stanovené nepřímou úměrou na základě počtu obyvatel dané obce – do 800 obyvatel by mohlo jít o 54 000 korun, do 500 obyvatel pak 135 000 korun, pro nejmenší obce do 200 obyvatel pak do 216 000 korun ročně.

Kromě využití klasických prodejen by se mohla podporovat i alternativní řešení, jako jsou pojízdné prodejny. Ministerstvo již nyní dává 40procentní dotaci pro malé a střední zemědělské podniky, prostřednictvím které si můžou zemědělští podnikatelé říci o peníze mimo jiné na vybavení pojízdných prodejen nebo podpořit prodej místní produkce ze dvora.

Další možností je spolupráce s Českou poštou, respektive potraviny by se mohly prodávat tam, kde jsou její smluvní zástupci, tzv. Partneři.

Pomoci proti vysídlování nejmenších obcí by také podle resortu měl podpořit rychlý a levný internet.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down