02.09.2008 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Očekává se stabilizace

Cukerní reforma splnila svůj cíl a očekává se, že během jednoho roku dojde ke stabilizaci celého evropského cukerního průmyslu, který si prošel „krvavou lázní“, kdy bylo v celé EU uzavřeno přibližně 75 cukrovarů a kdy výroba cukru v EU klesla z 22 milionů tun na současných 12 milionů tun. Uvedl to generální ředitel společnosti Cukrovary a lihovary TTD Oldřich Reinbergr agronomické konference, kterou nedávno pořádal Svaz pěstitelů cukrovky Čech a řepařská komise této společnosti v Nymburku.

Ředitel pro vnější vztahy Cukrovarů a lihovarů Dobrovice Martin Kolář sdělil, že cukrovka je díky cukerní reformě ve velmi složité pozici vůči ostatním zemědělským komoditám. Ekonomické výsledky zhoršují navíc zvyšující se náklady na vstupu, což vede k tomu, že pěstitelé potřebují od zpracovatelů řepy dostat jasný signál o budoucím vývoji komodity cukrovka – cukr. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba na konferenci zdůraznil, že cukrová řepa má své nezastupitelné místo v produkčních oblastech ČR a komora společně s dalšími nevládními organizacemi hledá možné cesty, jak stabilizovat její pěstování.
Reinbergr připomněl, že probíhající cukerní reforma má dopad nejen na pěstitele cukrové řepy, ale celý cukrovarnický průmysl. Podle něj znamená obrovské finanční odvody, kdy jenom společnost TTD odvede na restrukturalizačních dávkách do EU asi 2,4 miliardy korun. Díky tvrdým reformním podmínkám musí totiž z každého vyrobeného kilogramu cukru odvést do EU více než pět korun. To podle něj znamená, že nemůže v současné době finančně podpořit pěstitele cukrovky. Reinbergr předpokládá, že k podstatnému zlepšení podmínek dojde v kampani 2009/2010, kdy cena cukrovky bude vycházet z ceny cukru na trhu a rovněž od této kampaně převezme společnost TTD veškeré náklady na dopravu cukrovky. Pěstitelé tak ušetří 60 korun za tunu řepy, neboť dosud se podíleli z 50 procent na dopravních nákladech. „Výplata plných kompenzačních plateb aktivním pěstitelům, tvorba ceny řepy z ceny cukru a převzetí celých dopravních nákladů na řepu cukrovarem umožní pěstitelům cukrovky i nadále pěstovat řepu na stejných osevních plochách s dobrým finančním výsledkem,“ doplnil Kolář.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down