14.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana frgálu prý zvýši odbyt

Chráněné zeměpisné označení EU přinese výrobcům tradičního valašského frgálu lepší odbyt na českém i evropském trhu. Mělo by také zamezit konkurenci producentů podobných výrobků z jiných regionů. Tvrdí to zástupci sdružení výrobců tohoto tradičního pečiva, kteří se o získání evropské ochrany zasazují.

"Přineslo by to především velkou prestiž, kterou si samozřejmě valašský frgál zaslouží. Slibujeme si od toho, že přinese i trochu více pracovních příležitostí, když odstraní nekalou konkurenci," řekla zástupkyně sdružení Jana Kasalová. Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku provozuje pekařství, které se jejich produkcí zabývá.
Shromáždění dokumentů potřebných k podání žádosti podle ní trvalo přibližně dva roky. Sdružení nyní tvoří celkem 18 drobných i větších producentů přímo z regionu Valašska.
Valašský frgál se v regionu peče už několik staletí a první písemné známky o jeho recepturách pocházejí z roku 1826. Koláče podobné frgálům se však vyrábějí i na řadě dalších míst republiky, což jeho producenti z Valašska odmítají.
Podle europoslance Jana Březiny, který se sdružením na získání ochranné známky spolupracuje, bude žádost podána během října. V ideálním případě by je podle něj valašský frgál mohl získat už koncem příštího roku nebo na začátku roku 2010. "Myslím si, že ta šance je vysoká. Důvodem je, že podobný koláč nebo podobná těstovina široko daleko kolem České republiky neexistuje. Nepředpokládám, že by se někdo ze zahraničí proti tomuto názvu odvolal," řekl europoslanec.
Chráněné označení EU má už 16 českých výrobků. Patří mezi ně například Českobudějovické pivo, Štramberské uši nebo Pardubický perník. Mezi potraviny, které zatím o celoevropskou registraci usilují bez úspěchu, se řadí Olomoucké tvarůžky a Karlovarské a Mariánskolázeňské oplatky. Proti nim mají námitky Německo a Rakousko.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down