Ochrana obilnin proti chorobám ve druhé polovině vegetace

Ve druhé polovině vegetace se často velmi intenzivně vyskytují závažné choroby listů i klasů, které mohou porosty výrazně poškodit a připravit pěstitele o zisk. Listové choroby, nejčastěji braničnatka pšeničná a rez pšeničná, napadají horní listová patra, poškozují listy a významně snižují asimilační plochu. Další choroby jako braničnatka plevová a fuzariózy se zase nejčastěji objevují v klasech.

Na efektivitu fotosyntézy a asimilace působí tyto choroby s obdobným negativním dopadem. Fuzariózy klasů, které způsobují značné ztráty sklizně (až 50 %,) navíc také snižují kvalitu zrna, což se projevuje například nižší výživovou hodnotou, sníženou klíčivostí, nebo zvýšeným obsahem mykotoxinů v zrnu, jako je například deoxynivalenolu (DON) a zearalenonu (ZEA), které jsou velmi nebezpečné a přinášejí po požití velká zdravotní rizika pro lidi i zvířata. Listové choroby i fuzariózy jsou z těchto důvodů závažným problémem pro zemědělskou produkci a spotřebitele potravin. Proto je důležité věnovat pozornost prevenci a ochraně obilnin proti těmto chorobám.

Naštěstí existuje řada fungicidních řešení, které dokážou účinně bojovat proti výše jmenovaným chorobám. Jedná se často o tank-mix kombinace různých azolových produktů. Vyšší úrovní ochrany jsou pak vícesložkové produkty ve formě ready mixu, které není třeba mísit a příprava aplikační kapaliny i aplikace samotná je pak ještě jednodušší.

Zrno ozimé pšenice infikované fuzarii

Samostatný fungicid Magnello

Fungicid Magnello patří mezi produkty vyšší úrovně, které není třeba doplňovat tank-mix partnerem. Kombinuje v sobě dvě účinné látky (difenoconazole a tebuconazole) a zajišťuje jak preventivní, tak kurativní účinek. Účinná látka tebuconazole navíc působí na patogena eradikativně, což znamená, že po aplikaci zastavuje jeho růst a rozvoj. Fungicid Magnello poskytuje komplexní ochranu proti fuzariózám klasů a také proti braničnatce plevové, braničnatce pšeničné a rzi pšeničné. Přípravek má vynikající vedlejší účinnost na černě, jejichž původcem je houba Alternaria spp.

Kdy aplikovat

Fungicid Magnello můžeme aplikovat od růstové fáze počátku metání až do konce kvetení. Při ochraně porostů proti listovým chorobám i fuzariím v klase je možné zvolit termín kdykoliv od počátku metání. Ochrana přímo proti fuzariózám klasů je nejefektivnější, pokud provádíme aplikaci v růstové fázi plného kvetení. Je tedy důležité zvolit optimální termín aplikace s ohledem na růstovou fázi plodiny a povětrnostní podmínky. Dávka fungicidu Magnello je 1 l/ha.

Aplikujte fungicid Magnello, zajistíte si zdraví listů, klasů i slámy.*

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down